Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File
16. apríla 2019 9:39 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Grécko chce predčasne splatiť dlhy voči Medzinárodnému menovému fondu

Atény môžu získať na trhu lacnejšie úvery, keďže výnosy z 10-ročných gréckych dlhopisov klesli na 3,28 % a úroky pri pôžičke od MMF sú 5,1 %.

Grécka vláda rokuje so svojimi európskymi veriteľmi o predčasnom splatení dlhov Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Úroky z úverov, ktoré Atény môžu získať na trhu, totiž klesli na najnižšiu úroveň od roku 2005. Hovorca gréckej vlády Dimitris Tzanakopoulos uviedol, že Atény dúfajú v skoršie splatenie „významnej časti“ dlhu voči MMF, ktorý je vo výške 9,6 mld. eur. Výnosy z 10-ročných gréckych vládnych dlhopisov v pondelok opäť klesli, a to na 3,28 %, čiže najnižšie za 14 rokov.

Náklady na obsluhu dlhu by sa mohli znížiť

„Úvery od MMF sú drahé, keďže sú s úrokom 5,1 %, čiže to znamená, že môžeme znížiť náklady na obsluhu dlhu a budeme mať väčší fiškálny priestor, aby sme pomohli zraniteľným skupinám v spoločnosti,“ povedal hovorca gréckej vlády pre rozhlasovú stanicu News 24/7. Na predčasné splatenie dlhov voči MMF by Grécko potrebovalo súhlas záchranného fondu eurozóny, ale hlavní predstavitelia tohto fondu a Európska komisia sa už k tejto myšlienke vyjadrili kladne.

Grécky premiér Alexis Tsipras zároveň sľúbil, že ak jeho strana Syriza zvíťazí v tohtoročných parlamentných voľbách, vyhne sa záväzku zvýšiť daňové príjmy znížením nezdaniteľného základu. Tsiprasova vláda sa zaviazala, že týmto krokom zlepší daňové príjmy o zhruba miliardu eur, pričom ho má zrealizovať na budúci rok. Tsipras však uviedol, že sa tomu môže vyhnúť, ak krajina bude naďalej dosahovať vysoké rozpočtové prebytky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame