Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécka banka, Bank of Greece
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris
17. júna 2015 12:52 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Grécka centrálna banka varuje pred krachom rokovaní

Krach rozhovorov s medzinárodnými veriteľmi povedie k platobnej neschopnosti a v konečnom dôsledku k odchodu z eurozóny, a s najväčšou pravdepodobnosťou, aj z Európskej únie, varuje grécka centrálna banka.

Ak sa Grécko s veriteľmi nedohodne na uvoľnení finančnej pomoci výmenou za reformy, bude to pre Atény znamenať začiatok „bolestivej cesty“ smerom k platobnej neschopnosti a odchodu z eurozóny. Uviedla to v stredu grécka centrálna banka. Pokles gréckej ekonomiky sa v druhom kvartáli pravdepodobne zrýchli a pokračujúca dlhová kríza už spôsobila, že klienti si z gréckych bánk medzi októbrom a aprílom vybrali zhruba 30 mld. eur, uviedla ďalej banka.

„Bez dohody… začne pre Grécko bolestivá cesta, ktorá najskôr povedie k platobnej neschopnosti a v konečnom dôsledku k odchodu z eurozóny, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie,“ varuje grécka centrálna banka. „Dohodnúť sa s našimi partnermi je historický imperatív, ktorý si nemôžme dovoliť ignorovať,“ uvádza sa ďalej v správe.

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce. Platobná neschopnosť hrozí Grécku už koncom tohto mesiaca, kedy majú Atény splatiť MMF dlžnú čiastku v celkovej výške 1,6 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame