Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

GE žiada v Poľsku kompenzácie za devízové hypotéky

General Electric
Ilustračné foto AP Photo/Thibault Camus, File

Americká spoločnosť General Electric, matka poľskej banky Bank BPH, bude žiadať náhradu všetkých škôd spôsobených zákonom o konverzii hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na eurá.

Americká spoločnosť General Electric (GE) bude žiadať v mene svojej poľskej dcéry Bank BPH náhradu akýchkoľvek škôd spôsobených plánovanou konverziou hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch (CHF) na pôžičky v zlotých. Informoval o tom v utorok generálny riaditeľ GE Keith Sherin v liste adresovanom poľským úradom. Zákon o konverzii devízových hypoték odhlasovala tento mesiac dolná komora poľského parlamentu. V deň jeho schválenia sa akcie BPH prepadli o 10 % a podľa Sherina nemožno vylúčiť ďalšie straty.

„GE Group bude požadovať úplnú náhradu za akúkoľvek škodu spôsobenú prijatím a podpísaním zákona,“ uvádza sa v liste, ktorý zverejnila horná komora poľského parlamentu – Senát na svojej internetovej stránke,

Vládny návrh zákona o čiastočnej konverzii hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch sa vzťahuje na zhruba 47 % dlžníkov s devízovými hypotékami. Legislatíva má poľským bankám priniesť dodatočné náklady vo výške 9,5 mld. poľských zlotých (PLN). Po schválení v dolnej komore parlamentu bude o zákone hlasovať Senát, ktorý ho následne vráti dolnej komore.

Poľský hypotekárny trh eviduje úvery poskytnuté v švajčiarskych frankoch v celkovej hodnote 144 mld. PLN, čo predstavuje zhruba 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Splátky úverov sa však zvýšili po tom, čo švajčiarska centrálna banka v januári ukončila politiku udržiavania franku v stanovenom pásme. To viedlo k prudkému zhodnoteniu kurzu franku voči euru a ďalším menám.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 25. augusta 2015 13:47Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...