Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
General Electric
Ilustračné foto AP Photo/Thibault Camus, File
25. augusta 2015 13:47 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

GE žiada v Poľsku kompenzácie za devízové hypotéky

Americká spoločnosť General Electric, matka poľskej banky Bank BPH, bude žiadať náhradu všetkých škôd spôsobených zákonom o konverzii hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na eurá.

Americká spoločnosť General Electric (GE) bude žiadať v mene svojej poľskej dcéry Bank BPH náhradu akýchkoľvek škôd spôsobených plánovanou konverziou hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch (CHF) na pôžičky v zlotých. Informoval o tom v utorok generálny riaditeľ GE Keith Sherin v liste adresovanom poľským úradom. Zákon o konverzii devízových hypoték odhlasovala tento mesiac dolná komora poľského parlamentu. V deň jeho schválenia sa akcie BPH prepadli o 10 % a podľa Sherina nemožno vylúčiť ďalšie straty.

„GE Group bude požadovať úplnú náhradu za akúkoľvek škodu spôsobenú prijatím a podpísaním zákona,“ uvádza sa v liste, ktorý zverejnila horná komora poľského parlamentu – Senát na svojej internetovej stránke,

Vládny návrh zákona o čiastočnej konverzii hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch sa vzťahuje na zhruba 47 % dlžníkov s devízovými hypotékami. Legislatíva má poľským bankám priniesť dodatočné náklady vo výške 9,5 mld. poľských zlotých (PLN). Po schválení v dolnej komore parlamentu bude o zákone hlasovať Senát, ktorý ho následne vráti dolnej komore.

Poľský hypotekárny trh eviduje úvery poskytnuté v švajčiarskych frankoch v celkovej hodnote 144 mld. PLN, čo predstavuje zhruba 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Splátky úverov sa však zvýšili po tom, čo švajčiarska centrálna banka v januári ukončila politiku udržiavania franku v stanovenom pásme. To viedlo k prudkému zhodnoteniu kurzu franku voči euru a ďalším menám.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame