Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
11. februára 2019 14:23 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Fungovanie vo vzťahu je u niektorých Slovákov ovplyvňované aj finančnou situáciou

Približne každý piaty Slovák zostáva v nefunkčnom vzťahu, lebo mu to finančne pomáha.

Naše vzťahy sú dôležité a každý jeden z nás je dôležitý pre niekoho iného. Stáva sa však, že je naše spolunažívanie a šťastie ovplyvňované aj našou finančnou situáciou. Keď sa dostávame vo vzťahu na križovatku, prichádza čas rozhodnúť sa, čo ďalej. Do akej miery rozhodne o výsledku práve naša finančná situácia?

Nefunkčný vzťah vs. peniaze

Niektorí Slováci sú pri svojom rozhodovaní o tom, či zostať vo vzťahu alebo ho ukončiť, náchylní brať do úvahy svoju finančnú situáciu. Šestnásť percent opýtaných uviedlo, že ich finančná situácia bola dôvodom, prečo sa rozhodli zotrvať v nefunkčnom vzťahu. Zároveň dvanásť percent Slovákov uviedlo, že ich finančná situácia bola dôvodom, prečo ich partnerský vzťah stroskotal. Vyplynulo to z celoeurópskeho prieskumu spoločnosti Intrum, ktorá sa v septembri 2018 pýtala viac ako 24 tisíc Európanov vo veku od 18 rokov.

Situácia u Slovákov je podobná celoeurópskemu výsledku. Z pohľadu celoeurópskeho priemeru 14 % respondentov súhlasilo s tým, že ich financie boli dôvodom, prečo napokon vzťah neukončili a 17 % súhlasilo s tým, že ich financie boli dôvod, prečo vzťah stroskotal. V porovnaní s Čechmi Slováci viac berú do úvahy financie. Ani nie 10 % Čechov súhlasilo s tým, že by ich finančná situácia bola dôvodom pre neukončenie alebo stroskotanie vzťahu, čo je asi o 4 % menej ako u Slovákov.

Starší ľudia financie do vzťahov nepletú

V podstate vo všetkých krajinách je viditeľné, že staršie generácie financie do svojich vzťahov nepletú a pri ich rozhodovaní o ďalšom pokračovaní ich vzťahu zohrávajú menšiu rolu. Kým štruktúra odpovedí v jednotlivých vekových skupinách u Slovákov zodpovedá celoeurópskemu trendu, Česi sú spomedzi všetkých sledovaných krajín výnimkou. Mladší aj starší majú v podstate rovnaký názor na to, či sú financie rozhodujúcim dôvodom, prečo neukončiť vzťah.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame