Francúzsko bude presadzovať čiastočne odpustenie dlhu Grécka

22. mája 2017 13:36
SITA
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File

Šéf nemeckého rezortu financií však trvá na tom, že ďalekosiahlejšie odpustenie dlhu je otázkou budúcnosti.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že jeho vláda bude presadzovať dohodu o čiastočnom odpustení dlhu Grécku. Úrad francúzskeho prezidenta informoval, že Macron v pondelok hovoril s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a zdôraznil „svoje odhodlanie dosiahnuť skorú dohodu o zmiernení bremena gréckeho dlhu z dlhodobého hľadiska.“ Pondelkový telefonický hovor bol prvým kontaktom medzi francúzskym prezidentom a gréckym premiérom od zvolenia Macrona za hlavu štátu.

Rozhodnú reformy

Ministri financií Francúzska a Nemecka, Bruno Le Maire a Wolfgang Schäuble, na pondelkovej schôdzke vyjadrili presvedčenie, že sa dosiahne dohoda o uvoľnení ďalšej pomoci Grécku. Šéf nemeckého rezortu financií však trvá na tom, že ďalekosiahlejšie odpustenie dlhu je otázkou budúcnosti. Schäuble zdôraznil, že „rozhodujúcou vecou sú štrukturálne reformy.“ Konštatoval, že „dodatočné opatrenia, ak budú potrebné“, prídu po skončení terajšieho programu núdzovej pomoci na budúci rok.

Grécky parlament minulý týždeň vo štvrtok schválil nové úsporné opatrenia, ktoré požadovali zahraniční veritelia krajiny. Opatrenia, ktoré majú priniesť úspory v sume 4,9 mld. eur a zahŕňajú ďalšiu redukciu penzií, sa budú realizovať do roku 2020.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články