Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Francisco Seco
14. marca 2017 11:03 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Firma Asset Management SLSP v minulom roku výraznejšie zvýšila svoj zisk

Kým v roku 2015 spoločnosť dosiahla čistý zisk 1,29 mil. eur, v minulom roku ho zvýšila na sumu 2,26 mil. eur.

Spoločnosť Asset Management Slovenskej sporiteľne (SLSP) zaznamenala v minulom roku čistý zisk 2,26 mil. eur pri medziročnom raste o 74,5 %. “Profesionálnou správou fondov sa nám podarilo eliminovať negatívne dopady, ktoré súviseli predovšetkým s prekvapujúcimi výsledkami referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ a prezidentskými voľbami v USA, a väčšina našich fondov tak dosiahla kladné zhodnotenie. A to aj napriek skutočnosti, že sadzby na finančných trhoch dosahovali nulové až záporné hodnoty,” uviedol vo výročnej správe za rok 2016 generálny riaditeľ spoločnosti Dušan Svitek.

Trhový podiel spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne bol vlani podľa jej vyjadrení na úrovni 18,43 %. Služby firmy v minulom roku využívalo približne 187 tisíc klientov. Hodnota majetku v podielových fondoch ku koncu roka dosiahla približne 1,34 mld. eur. Čisté predaje fondov boli v sume 66,7 mil. eur. I keď finančné trhy poznamenali viaceré výkyvy, rok 2016 hodnotí spoločnosť ako úspešný.
Trhový objem pod správou vzrástol
Celé odvetvie kolektívneho investovania zopakovalo v minulom roku podľa vyjadrení firmy svoj rastový výsledok z predchádzajúceho roka, keď sa objem pod správou dostal na sumu 8 mld. eur. Väčšina aktív na trhu dosiahla pozitívnu výkonnosť. Boli to podľa Asset Managementu Slovenskej sporiteľne najmä rizikovejšie dlhopisy, čo bolo dané priaznivým fundamentálnym prostredím podporeným centrálnymi bankami a rastúcou cenou ropy.

Najlepší výsledok dosiahli americké podnikové dlhopisy v neinvestičnom stupni. Ďalej to boli štátne dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín v lokálnych menách a podnikové dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín. Globálne akcie tiež dosiahli nadpriemerný výsledok. Negatívnu výkonnosť dosiahli štátne dlhopisy krajín CEE, nástroje peňažného trhu a alternatívne investície.
Zmeny od nového roka
Spoločnosť zároveň informovala, že od začiatku roka 2017 došlo k niekoľkým zmenám. Samostatnú evidenciu podielových listov preberá Slovenská sporiteľňa, ktorá je depozitárom podielových fondov firmy. Zároveň sa menia číselné označenia účtov majiteľov podielových listov. Zo strany klientov nie je potrebná žiadna aktivita. Presun evidencie išiel automaticky a nové čísla účtu Slovenská sporiteľňa oznámila alebo oznámi v najbližšom výpise. Uvedené zmeny nemajú podľa vyjadrení spoločnosti žiadny vplyv na stav klientskych investícií v jej podielových fondoch.

Súčasne s presunom evidencie podielových listov dochádza k zmene pri následných investíciách do podielových fondov. Podľa nových pravidiel musí byť každá následná investícia vykonaná na pobočke, a preto už nebude možné investovať priamo prevodom na účet podielového fondu. Ku každej následnej investícii bude potrebná písomná žiadosť o investovanie, ktorú klient môže podľa na ktorejkoľvek pobočke Slovenskej sporiteľne.
O spoločnosti
Správcovská spoločnosť Asset Management Slovenskej sporiteľne bola založená 21. júna 2001 a do Obchodného registra SR bola zaregistrovaná 25. septembra 2001. Jediným akcionárom spoločnosti je Erste Asset Management, GmbH. Hlavnou materskou spoločnosťou je Erste Group Bank AG.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame