Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net
4. októbra 2017 11:50 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Finančný sektor aj v tomto roku pokračoval v rastovom trende

Objem aktív finančného sektora vrástol najrýchlejšie od roku 2008.

Finančný sektor aj v roku 2017 pokračoval v dlhodobom rastovom trende. Tempo rastu finančného sektora sa v prvej polovici roka ešte zrýchlilo, pričom objem jeho aktív rástol najrýchlejšie od roku 2008. Rast domácej ekonomiky, pokles miery nezamestnanosti, rast podnikového sektora, ako aj rast priemerných miezd vytvoril priaznivé predpoklady pre ďalší rast finančného sektora. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka, ktorú vzala na vedomie vláda.
Rast aktív podporili najmä banky
V prvej polovici tohto roka rástla väčšina segmentov finančného trhu. Celkovo objem aktív finančného sektora medziročne stúpol o takmer 7 %. Rast najvýraznejšie podporil bankový sektor, ktorý stál za dvoma tretinami nárastu celého finančného sektora. Historicky nízke úrovne úrokových sadzieb, priaznivá makroekonomická situácia a snaha bánk o kompenzáciu nízkych úrokových marží prostredníctvom zvýšeného úverovania viedli podľa centrálnej banky k dynamickému zvyšovaniu aktív bankového sektora v prvom polroku.

Aj v segmente poisťovníctva bolo možné pozorovať mierny nárast, keď v prvom polroku aktíva poisťovní medziročne stúpli o 2 %. Medzi najdynamickejšie segmenty finančného trhu patrili podľa NBS fondy kolektívneho investovania, ktorých aktíva rástli dvojciferným tempom. Približne 10-percentný nárast aktív zaznamenali aj fondy dôchodkového sporenia v rámci druhého a tretieho piliera dôchodkového systému. Pokles aktív zaznamenal segment splátkového predaja, čo súviselo s transformáciou jednej splátkovej spoločnosti na pobočku zahraničnej banky. Po očistení o tento efekt rástli aktíva aj v tejto oblasti.
Ziskovosť bola rôznorodá
Zisk v prvom polroku zaznamenal v jednotlivých segmentoch finančného trhu podľa centrálnej banky rôznorodý vývoj. Napriek dynamickému nárastu aktív v bankovom sektore, ziskovosť tohto segmentu meraná pomerom zisku k vlastným zdrojom poklesla už druhý polrok po sebe. Ziskovosť poistného sektora si aj v úvode roka udržala solídne úrovne nad pokrízovým priemerom, avšak po očistení o daňové úpravy bol rast zisku poisťovní iba mierny. Zisk správcovských spoločností vzrástol, zároveň aj spoločnosti podnikajúce v oblasti dôchodkového poistenia zaznamenali zlepšenie svojej ziskovosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame