Finanční sprostredkovatelia sú s eurom podľa prieskumu spokojní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prieskum checklist
Ilustračné foto. pixabay.com

Len necelé štyri percentá sprostredkovateľov sú podľa prieskumu Fincentra s eurom nespokojné.

Spokojnosť s eurom vyjadrilo v prieskume 67 % finančných sprostredkovateľov. Naopak, necelé štyri percentá sú s eurom nespokojné. Viac ako 93 percent finančných sprostredkovateľov by sa už nechcelo vrátiť k slovenskej korune. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Fincentrum, ktorá ho uskutočnila medzi sprostredkovateľmi v novembri tohto roka. Výsledky sa zhodujú aj s prieskumom Európskej komisie Eurobarometer, kde sa v novembrovom vydaní za euro vyslovilo 68 % Slovákov.

Prepočítavame na koruny

Spoločnosť Fincentrum v prieskume zisťovala, ako si na euro zvykli spotrebitelia pri finančných službách. Na otázku ako dlho trvalo vašim klientom zvyknúť si na novú menu, uviedlo až 31 % sprostredkovateľov, že niekoľko rokov. Ďalších 47 % uvidelo, že to spotrebiteľom trvalo niečo viac ako rok.

Potvrdzujú to aj výsledky Eurobarometra. Podľa neho časť Slovákov prepočítava ceny na koruny ešte aj v súčasnosti. V medzinárodnom porovnaní vyšli Slováci dokonca ako národ, ktorý si ceny pri menších nákupoch prepočítava najčastejšie (24 % Slovákov). Pri väčších nákupoch, nehnuteľnostiach či automobiloch, tak robí 11 % našincov.

Výhody eura

Finanční sprostredkovatelia označili v prieskume Fincentra za najväčšiu výhodu eura pre Slovensko príslušnosť k silnému bloku európskych štátov (52 %). Druhou najväčšou výhodou je to, že odpadla povinnosť meniť si peniaze pri cestách do zahraničia (31 %). Zhruba 12 % sprostredkovateľov oceňuje, že vďaka príslušnosti k eurozóne sú na Slovensku veľmi nízke úrokové sadzby.

Naopak, najčastejšou výhradou voči spoločnej mene je potreba ručiť za menej disciplinované štáty eurozóny (36 %). Ďalej je to rast cien po zavedení eura (24 %) a strata schopnosti reagovať na vývoj ekonomiky kurzom vlastnej meny a sadzbami centrálnej banky (20 %).

„Napriek tomu, že Slováci sú vo vzťahu k euru optimisti, nesúhlasia veľmi s ďalšou integráciou eurozóny. Dokazujú to aj výsledky nášho prieskumu, keď problém s nedisciplinovanými krajinami hodnotia sprostredkovatelia ako najväčšie negatívum eura. Slováci sú si vedomí, akú cestu si museli pri ozdravovaní slovenských verejných financií prejsť a očakávajú zodpovednosť aj od ostatných členov eurozóny,“ hodnotí generálny riaditeľ Fincentra František Dragúň.

Vplyv na ceny

Po zavedení eura nastalo podľa finančných sprostredkovateľov relatívne výrazné zdraženie finančných služieb. Registrovalo ho 70 % sprostredkovateľov. Celková inflácia všetkých produktov a služieb na Slovensku pritom podľa Fincentra až tak hrozivá nebola. V roku 2009 dosiahla 0,9 %, Dôvodom tohto rozdielu vo vnímaní je podľa Fincentra najmä prudký rast úrokových sadzieb krátko po prepuknutí finančnej krízy, ako aj opatrný prístup finančných inštitúcií. To sa prejavilo zvlášť v raste cien finančných služieb.

Úlohu štátu pri prijímaní eura pred januárom 2009 hodnotia finanční sprostredkovatelia ako dobre zvládnutú. Na stupnici do jedna do päť udelilo štátu známku jeden alebo dva až 71 percent z sprostredkovateľov. Žiaden respondent nedal štvorku, či päťku. Kritici sa však objavujú pri hodnotení politiky eurozóny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať