Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
22. januára 2018 9:33 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Federálna vláda v USA pokračuje v núdzovom režime

K hlasovaniu o rozpočte, ktorý by zabezpečil financovanie vládnych úradov v prechodnom období do 8. februára, sa má Senát vrátiť v pondelok na poludnie.

Federálna vláda v USA naďalej pokračuje v núdzovom režime. Americký Senát sa totiž po polnoci z nedele na pondelok nedohodol na rozpočte, ktorý by zabezpečil financovanie vládnych úradov v prechodnom období do 8. februára. Dôvodom sú spory medzi republikánmi a opozičnými demokratmi, ktoré sa týkajú imigrácie a vládnych výdavkov. Horná komora Kongresu sa má k hlasovaniu o provizórnom rozpočte vrátiť v pondelok na poludnie (miestneho času), uviedla agentúra AP.

Zabezpečené sú len najnutnejšie služby

Neschválenie rozpočtu okrem iného znamená, že v čase, kým bude vláda pracovať v núdzovom režime, budú zabezpečené len tie najnutnejšie služby, pri ktorých je nereálne, aby nastal výpadok, ako je napríklad práca bezpečnostných zložiek či zabezpečenie letovej kontroly nad územím USA.

Vláda pracuje v núdzovom režime od víkendu po tom, čo o polnoci z piatka na sobotu uplynul konečný termín pre schválenie príslušného zákona. Agentúra AP píše, že takáto situácia je síce výnimočná, ale nastala viackrát už aj v minulosti. Konkrétne za posledné štvrťstoročie bola americká vláda v núdzovom režime po neschválení rozpočtu už trikrát, v rokoch 1995, 1996 a 2013.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame