Fed zvažoval zmenu tempa zvyšovania úrokových sadzieb

18. februára 2016 9:12
SITA
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon

Predstavitelia Fedu na januárovom zasadnutí diskutovali o zmene pohľadu na primerané tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Zhodli sa však na tom, že by bolo predčasné meniť výhľad americkej ekonomiky.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) minulý mesiac vyjadril znepokojenie v súvislosti s globálnou finančnou situáciou, ktorá by mohla zasiahnuť americkú ekonomiku. Zároveň jeho predstavitelia zvažovali zmenu tempa zvyšovania úrokových sadzieb. Vyplýva to zo zverejnenej zápisnice zo zasadnutia Fedu, ktoré sa uskutočnilo 26. a 27. januára. Väčšina predstaviteľov americkej centrálnej banky po dlhšej diskusii uviedla, že napnutejšie finančné podmienky sa „môžu zhruba zhodovať“ s ďalším zvyšovaním sadzieb.

Predstavitelia Fedu diskutovali o zmene pohľadu na primerané tempo zvyšovanie úrokových sadzieb. Zhodli sa však na tom, že by bolo predčasné meniť výhľad americkej ekonomiky. Americká centrálna banka bude pozorne monitorovať globálny ekonomický vývoj a ceny komodít. To naznačuje, že súčasné spomalenie globálneho rastu a oslabenie akciových trhov môžu viesť k tomu, že sa Fed vzdá svojho decembrovému zámeru. Ten predpokladal, že americká centrálna banka by mohla v tomto roku sadzby zvýšiť štyrikrát.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články