Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
23. novembra 2017 10:44 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed v decembri pravdepodobne opäť zvýši úrokové sadzby

Protokol z posledného zasadnutia banky signalizuje ochotu k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb od začiatku roka.

Americká centrálna banka (Fed) je pripravená čoskoro zvýšiť úrokové sadzby a k tomuto kroku by mohla pristúpiť už na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 12. a 13. decembra. Naznačuje to protokol z novembrového stretnutia, ktorý Fed zverejnil v stredu.

Tretie zvýšenie úrokov od začiatku tohto roka bude podľa väčšiny tvorcov menovej politiky opodstatnené, pokiaľ aktualizované údaje potvrdia, že strednodobý výhľad najväčšej svetovej ekonomiky zostáva nezmenený. Malá časť predstaviteľov Fed-u však podľa záznamu poukázala na riziko, že miera inflácie nezrýchli smerom k dvojpercentnej cieľovej hodnote.

Ekonomický výhľad je optimistický

Americká centrálna banka začiatkom novembra ponechala úrokové sadzby bez zmeny, uviedla však, že podmienky v širšej ekonomike umožňujú ich postupné zvyšovanie. Základnú sadzu Federálny rezervný systém potvrdil v rozpätí 1 % až 1,25 %. Vo vyhlásení na záver svojho dvojdňového zasadnutia Fed zverejnil celkovo optimistický výhľad.

Podľa aktuálnych odhadov najväčšia svetová ekonomika dosiahla v období júl až september silný medziročný rast o 3 %, a to aj napriek škodám spôsobeným nedávnou hurikánovou sezónou. Miera nezamestnanosti sa nachádza na 19-ročnom minime 4,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame