Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
6. júla 2017 10:05 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed rieši otázku, kedy začne zmenšovať svoje portfólio dlhopisov

Časť predstaviteľov centrálnej banky USA chce počkať, aby sa najprv posúdilo, ako sa ekonomike krajiny bude dariť v druhej polovici roku 2017.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) rieši otázku, kedy sa má začať zbavovať dlhopisov v hodnote 4,5 bil. USD, ktoré má vo svojej bilancii. Časť predstaviteľov Fed-u chce ohlásiť začiatok tohto procesu „v priebehu niekoľkých mesiacov“. Iní chcú počkať, aby sa najprv posúdilo, ako sa ekonomike USA bude dariť v druhej polovici roku 2017. Vyplýva to zo záznamu z júnového zasadania Fed-u, ktorý centrálna banka USA zverejnila v stredu. Všetci predstavitelia Fed-u sa v júni zhodli na tom, že treba verejne ohlásiť plán postupnej redukcie portfólia dlhopisov, ktoré centrálna banka vo svojej bilancii vybudovala po vypuknutí veľkej recesie.

„Je veľmi jasné, že Fed chce zostať vágny,“ povedala Lindsey Piegzaová, hlavná ekonómka finančnej firmy Stifel Fixed Income. Podľa jej názoru Fed chce, aby trh mal čas na strávenie plánu redukcie jeho portfólia. Zdá sa však, že predstavitelia centrálnej banky USA mali v júni voči ekonomike primeranú dôveru. Zlepšovanie situácie na trhu práce bolo minulý mesiac pre väčšinu z nich dostatočné pre zvýšenie krátkodobých úrokových sadzieb. Za zvýšenie hlavnej sadzby o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1 až 1,25 percenta hlasovali pomerom 8:1.

Fed predpokladá ešte jedno zvýšenie úrokov v tomto roku, ale nešpecifikoval, kedy sa to stane.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...