Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
15. júla 2018 12:39 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed predpokladá, že do konca budúceho roka zvýši úroky nad neutrálnu úroveň

Podľa terajšej prognózy centrálnej banky USA neutrálna úroveň úrokov, čiže taká, ktorá ekonomický rast nestimuluje ani ho nebrzdí, je vo výške 2,9 percenta, Fed plánuje do konca budúceho roka zvýšiť úroky na 3,1 %.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) očakáva, že vzhľadom na nízku nezamestnanosť a posilňujúcu infláciu bude pokračovať v postupnom zvyšovaní úrokov v priebehu najbližších dvoch rokov. Centrálna banka USA to uviedla správe o menovej politike, ktorú predkladá Kongresu dvakrát ročne. Fed minulý mesiac zvýšil úrokové sadzby už druhýkrát od začiatku roka a predpokladá, že v tomto roku ich zvýši ešte dvakrát.

Úroky pôjdu nad neutrálnu úroveň

Podľa správy o menovej politike sa odhaduje, že úrokové sadzby sa do konca budúceho roka dostanú mierne nad neutrálnu úroveň. Podľa terajšej prognózy centrálnej banky USA neutrálna úroveň úrokov, čiže taká, ktorá ekonomický rast nestimuluje ani ho nebrzdí, je vo výške 2,9 percenta.

V súčasnosti je hlavná úroková sadzba v USA v pásme 1,75 až 2 percentá. Správa Fed-u konštatuje, že podľa mediánovej prognózy bude hlavná úroková sadzba v USA do konca tohto roka 2,4 percenta, do konca budúceho roka sa zvýši na 3,1 percenta a do konca roka 2020 na 3,4 percenta.

Úrokové sadzby centrálnej banky USA neboli reštriktívne viac ako desaťročie. V reakcii na finančnú krízu z roku 2008 Fed znížil svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordne nízku hodnotu v blízkosti nuly a na takej úrovni ju držal sedem rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame