Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
28. februára 2019 11:32 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed pravdepodobne v závere roka ukončí redukciu objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve

Finančné trhy majú obavy, že ak Fed zníži objem dlhopisov vo svojom vlastníctve príliš drasticky, mohlo by to poškodiť kľúčové sektory ekonomiky.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) sa blíži k tomu, že oznámi ukončenie redukcie objemu svojho portfólia dlhopisov. Znižovanie objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve pravdepodobne zastaví koncom roka. Povedal to šéf Fed-u Jerome Powell. Americká centrálna banka po finančnej kríze z roku 2008 zvýšila svoje portfólio dlhopisov viac ako štvornásobne v snahe znížiť dlhodobé úrokové sadzby. Bilancia centrálnej banky dosiahla rekordnú úroveň 4,5 bil. USD pred tým, ako v októbri 2017 začala svoje portfólio dlhopisov redukovať.

Finančné trhy teraz majú obavy, že ak Fed zníži objem dlhopisov vo svojom vlastníctve príliš drasticky, mohlo by to posunúť dlhodobé úroky vyššie a poškodiť kľúčové sektory ekonomiky, napríklad bytovú výstavbu a predaj áut. Jerome Powell v stredu povedal, že Fed trikrát diskutoval o tom ako znížiť portfólio dlhopisov. „Vypracovali sme rámec plánu,“ konštatoval. „Povedie k ukončeniu redukcie objemu aktív v neskoršej časti tohto roka,“ dodal.

Bilacia Fed-u je v súčasnosti zhruba na úrovni 4 bil USD. Powell sa vyjadril, že centrálna banka USA plánuje zachovať si väčšiu bilanciu, ako mala pred finančnou krízou, ale nekonkretizoval jej výšku. Súkromní ekonómovia odhadujú, že konečná bilancia Fed-u by mohla klesnúť do pásma 3 bil. až 3,5 bil. USD.

(1 EUR = 1,1386 USD)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame