Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
10. januára 2019 9:26 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed očakáva, že sadzby zdvihne dvakrát, ekonómovia hovoria o jednom zvýšení

Budúci vývoj rastu úrokov v USA je podľa Fed-u „menej jasný“.

Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na decembrovom zasadaní vyjadrili silnejúce obavy vzhľadom na volatilitu na akciových trhoch, napätie v obchode a neistotu v oblasti globálneho ekonomického rastu.

Tieto hrozby podľa predstaviteľov centrálnej banky USA spôsobili, že budúci vývoj zvyšovania úrokových sadzieb je „menej jasný“. Vyplýva to zo záznamu z ostatného zasadania Fed-u, ktorý zverejnil v stredu.

Počet zvýšení sadzieb je otázny

Hoci centrálna banka USA v decembri schválila štvrté vlaňajšie zvýšenie úrokov, záznam ukázal, že „niekoľkí“ predstavitelia banky boli na zasadaní proti ich rastu. Fed zredukoval prognózu zvyšovania úrokov v roku 2019 a očakáva, že ich zdvihne dvakrát, hoci predtým rátal s tromi tohtoročnými zvýšeniami. Mnohí súkromní ekonómovia si však myslia, že centrálna banka USA možno úroky v tomto roku zdvihne iba raz, ak sa ekonomika výrazne spomalí.

„V menovej politike je pravdepodobne na chvíľu prestávka a bude významne ovplyvnená ekonomickými údajmi a vývojom kľúčových rizík,“ povedal Sal Guatieri, ekonóm spoločnosti BMO Capital Markets.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame