Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Alex Brandon
21. marca 2019 9:01 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed očakáva spomalenie ekonomiky, sadzby tento rok meniť nebude

Centrálna banka USA prognózuje, že ekonomika krajiny v tomto roku posilní o 2,1 %, pôvodne rátala s rastom o 2,3 %, úroky Fed v tomto roku neplánuje meniť.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) po svojom stredajšom zasadaní vyslal tvrdú správu o tom, že ekonomika sa spomaľuje a v dohľadnom čase nebude úroky zvyšovať. Centrálna banka USA rozhodla, že jej hlavná úroková sadzba zostáva v pásme 2,25 až 2,5 % a oznámila, že od septembra zastaví redukciu objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve.

Spolu s tým, že Fed zhoršil prognózu rastu ekonomiky USA a očakáva, že v tomto roku posilní iba o 2,1 %, hoci pôvodne predpokladal jej rast o 2,3 %, vyhlásenie po stredajšom zasadaní naznačuje, že sa zvýšilo znepokojenie centrálnej banky USA zo stavu hospodárstva.

Aj budúcoročné zvyšovanie sadzieb je otázne

Ešte v decembri minulého roka Fed prognózoval, že v roku 2019 úroky zvýši dvakrát, teraz očakáva, že v tomto roku úroky nezvýši, v roku 2020 počíta s jedným zvýšením a v roku 2021 opäť neočakáva rast úrokov. Americké akciové indexy po správe zo zasadania Fed-u najprv posilnili, ale čoskoro sa ich zisky vytratili. Podľa analytikov investorov pravdepodobne znepokojilo to, že centrálna banka zhoršila predpoveď rastu ekonomiky.

„Domnievame sa, že prognózy Fed-u sú stále príliš optimistické,“ povedal Michael Pearce, ekonóm spoločnosti Capital Economics. Dodal, že podľa neho slabý ekonomický rast povedie k tomu, že Fed začne úrokové sadzby znižovať začiatkom budúceho roka.

Niektorí pozorovatelia politiky Fed-u však vyjadrili názor, že najbližšou zmenou úrokov bude ich zníženie v neskoršej časti tohto roka, ak sa ekonomika spomalí tak veľmi, ako sa časť ekonómov obáva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame