Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak
30. novembra 2018 9:05 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Fed na ostatnom zasadaní vyjadril opatrnosť v otázke tempa zvyšovania úrokov

Predstavitelia centrálnej banky USA prejavili obavy z rôznych hrozieb, vrátane vplyvu ciel a spomaľovania globálnej ekonomiky.

Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na svojom zasadaní začiatkom novembra smerovali k tomu, že kľúčovú úrokovú sadzbu opäť zvýšia v decembri, ale signalizovali, že tempo budúceho rastu úrokov sa pravdepodobne bude musieť spomaliť vzhľadom na objavujúce sa riziká pre ekonomiku. Vyplýva to zo záznamu z novembrového zasadania, ktorý Fed zverejnil vo štvrtok.

Dôležitý bude trh práce a inflácia

Predstavitelia centrálnej banky USA prejavili obavy z rôznych hrozieb, vrátane vplyvu ciel a spomaľovania globálnej ekonomiky. Zo záznamu z rokovania počas 7. a 8. novembra vyplýva podpora pre štvrté tohtoročné zvýšenie úrokov v USA, ak trh práce a inflácia naplnia alebo prekonajú očakávania. Potom však podľa predstaviteľov Fedu ďalšie zvyšovanie úrokov nebude mať vopred stanovený priebeh.

Záznam zo zasadania poukázal na viaceré obavy z tvrdej obchodnej politiky prezidenta Donalda Trumpa. Vyššie clá podľa centrálnej banky zvyšujú náklady, predovšetkým pre odvetvia, ktoré sú vysoko závislé od ocele a hliníka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame