Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, rast
Ilustračné foto. pixabay.com
12. apríla 2018 10:08 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Fed by mohol zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb

Vďaka silnejšej ekonomike a rastúcej inflácii by mohol Federálny rezervný systém pri zvyšovaní sadzieb postupovať „o niečo rýchlejšie“, než sa pôvodne čakalo, uvádza sa v protokole z marcového zasadnutia americkej centrálnej banky.

Americká centrálna banka (Fed) by mohla vďaka silnejšej ekonomike a rastúcej inflácii zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Vyplýva to z protokolu z marcového zasadnutia, ktorý zverejnil Federálny rezervný systém v stredu. Tvorcovia americkej menovej politiky konštatovali, že medziročná inflácia sa posúva bližšie k cieľovej dvojpercentnej hodnote, ktorú považuje Fed za optimálnu pre udržanie cenovej stability. To by mohlo centrálnej banke umožniť, aby pri plánovanom zvyšovaní sadzieb postupovala „o niečo rýchlejšie“, než sa pôvodne čakalo.

Podporiť celkový hospodársky rast by mala aj reforma schválená vlani v decembri znižujúca daňovú záťaž firiem a domácností o zhruba 1,5 bilióna USD, ako aj februárová dohoda o federálnom rozpočte, ktorá počíta v nasledujúcich dvoch rokoch s rastom vládnych výdavkov.

Od decembra 2015 americká centrálna banka posúvala úrokové sadzby smerom nahor v piatich krokoch, z toho trikrát v uplynulom roku. V decembri Fed signalizoval, že v roku 2018 počíta s tromi zvýšeniami. Na zasadnutí z 20. a 21. marca Fed svoju základnú sadzbu zvýšil o štvrtinu percentuálneho bodu z úrovne 1,5 % na 1,75 %. Najbližšie zasadnutie americkej centrálne banky sa uskutoční začiatkom mája.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame