Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Export
pixabay.com Ilustračné foto.
19. septembra 2017 10:23 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Eximbanka by mala budúci rok podporiť export za takmer 1,7 mld. eur

Podľa návrhu rozpočtu pre rok 2018 banka plánuje v budúcom roku dosiahnuť zisk 410 tis. eur.

Exportno-importná banka (Eximbanka) by mala v budúcom roku podporiť prostredníctvom svojich aktivít slovenský export v celkovej výške 1,68 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za rok 2017 by mala byť podpora exportu vyššia o 51,9 mil. eur, resp. o 3,2 %. Ako ďalej banka informuje v návrhu budúcoročného rozpočtu, uvedený nárast súvisí s vyššou podporou exportu najmä z bankových činností o 49,8 mil. eur, ale aj z poisťovacích činností o 2,1 mil. eur. Banka predpokladá, že budúci rok dosiahne zisk 410 tis. eur. 
Ťažiskové oblasti
Ťažiskom bankových činností Eximbanky v roku 2018 bude naďalej priame financovanie úverov a tiež poskytovanie širokej škály záručných produktov. Eximbanka, podobne ako v roku 2017, ani v roku 2018 neuvažuje s refinančnými úvermi bankám. Návrh rozpočtu predpokladá, že ku koncu budúceho roka čistá majetková angažovanosť z financovania úverov dosiahne výšku 294,1 mil. eur a angažovanosť z vystavených záruk 72,7 mil. eur.

V oblasti poistenia a zaistenia sa banka zameria na poistenie neobchodovateľných rizík s prioritou podpory projektov strednodobého a dlhodobého charakteru na rizikovejšie teritóriá. U poistenia neobchodovateľných rizík sa plánuje aj realizácia aktívneho zaistenia partnerských exportných úverových agentúr Eximbankou u strednodobých a dlhodobých projektov, a to formou priameho zaistenia zahraničnej exportnej úverovej agentúry za subdodávky slovenských exportných firiem. Celková hrubá poistná angažovanosť z upísaných obchodovateľných aj neobchodovateľných rizík sa k ultimu roka 2018 predpokladá na úrovni 700 mil. eur.
Dobré podmienky pre rast vývozu
Predpokladaná stabilizácia makroekonomických výsledkov členských krajín Európskej únie, aj keď stále ohrozovaná viacerými potenciálnymi krízovými javmi, vytvára v roku 2018 dobré podmienky pre nárast vývozných aktivít klientov Eximbanky. Jej teritoriálne zameranie však bude orientované aj na krajiny mimo EÚ, ktoré disponujú potrebnou politickou stabilitou. K rastu vývozu slovenských výrobkov, služieb a investícií bude prispievať banka hlavne zintenzívnením svojich akvizičných aktivít, poskytovaním spektra finančných služieb a poradenstva.

Splnenie zámerov rozpočtu Eximbanky na rok 2018 je vo významnej miere podmienené aj výsledkami, ktoré budú dosiahnuté za rok 2017. Zároveň existujú riziká, s ktorými návrh rozpočtu nepočíta, ale ktoré môžu v prípade ich materializácie významne ovplyvniť výsledky obchodných aktivít a hospodárenie spoločnosti v roku 2018. Takýmito rizikami splnenia zámerov obchodného plánu a rozpočtu na rok 2018 sú aj zhoršenie kvality obchodného portfólia a zlyhanie obchodných prípadov v druhm polroku 2017, prípadne v roku 2018 nad rámec už známych hrozieb a neplnenie plánu rozpracovaných obchodných prípadov, ktoré sú v návrhu rozpočtu na rok 2018 zohľadnené.
O spoločnosti
Exportno-importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies