Eximbanka chce rozšíriť aktivity slovenských vývozcov

18. októbra 2015 15:58
SITA
Dohoda
Ilustračné foto pixabay.com

To, že banka plánuje podporovať slovenský export, vidieť aj na budúcoročnom rozpočte Eximbanky, keďže objem podpory sa má zvýšiť.

Cieľom Exportno-importnej banky (Eximbanky) je rozšíriť podnikateľské aktivity slovenských vývozcov a udržať si konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch. “Eximbanka pomáha firmám všetkých kategórií bez ohľadu na veľkosť, či objem obratu financovať a poisťovať ich exportné príležitosti. Podporuje každý životaschopný projekt,” povedala vrchná riaditeľka banky Miriam Letašiová.

Podpora exportu by mala stúpnuť o takmer 10 %

To, že banka plánuje podporovať slovenský export, vidieť aj na budúcoročnom rozpočte Eximbanky. Prostredníctvom svojich aktivít ho chce podporiť sumou 1,74 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za tento rok by mala byť podpora exportu vyššia o 150,8 mil. eur, resp. o 9,5 %. Uvedený nárast súvisí s vyššou podporou exportu z poisťovacích činností a tiež z bankových činností.

Problémy exportérov pri vývoze tovarov mimo krajín EÚ sú podľa Eximbanky stále častým javom. Na jednej strane chýba exportérom podľa vyjadrení banky potrebná skúsenosť. Na strane druhej sú to obavy z veľkého rizika a ustráženia si platobnej disciplíny odberateľov v zahraničí.

Exportno-importnú banku vznikla na základe zákona z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články