Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Eurozónu čakajú pravdepodobne aj mesiace s poklesom cien

Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

Európska centrálna banka vo štvrtok informovala, že pravdepodobne prehodnotí svoju menovú politiku na marcovom zasadaní.

V dôsledku nízkych cien ropy sa môže stať, že v eurozóne počas niektorých mesiacov prvého polroka nastane deflácia. Uviedol to v piatok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny. „Je nanajvýš pravdepodobné, že v nasledujúcich kvartáloch budú mesiace so zápornou mierou inflácie. Závisí to od vývoja cien ropy,“ povedal Nowotny.

Ďalšie kroky ECB by mohli prísť v marci
V reakcii na horší ako očakávaný vývoj inflácie a zvyšujúce sa riziká ekonomického rastu ECB vo štvrtok sľúbila, že v marci posúdi a pravdepodobne pozmení svoju menovú politiku. Nowotny odmietol rozšíriť štvrtkové vyjadrenie šéfa ECB Maria Draghiho, ale uviedol, že je to jednomyseľné rozhodnutie. Ak sa výhľad inflácie a globálneho ekonomického rastu bude podľa analytikov naďalej zhoršovať, ECB by mohla revíziu menovej politiky využiť na podstatnejšie zmeny programu nákupov aktív.

Ceny porastú pomalšie
Podľa prieskumu ECB zverejneného v piatok inflačné očakávania v eurozóne oslabili. Pre rok 2016 inflačné očakávania klesli na 0,7 % z úrovne 1 %, na ktorej boli pred tromi mesiaci. Pre rok 2017 prognostici predpokladajú infláciu 1,4 %, pričom pred tromi mesiaci očakávali, že bude vo výške 1,5 %. Oslabili aj dlhodobé inflačné očakávania do roku 2020, a to na 1,8 % z úrovne 1,9 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. januára 2016 14:50Zdroj SITA
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...