Eurozónu čakajú pravdepodobne aj mesiace s poklesom cien

22. januára 2016 14:50
SITA
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

Európska centrálna banka vo štvrtok informovala, že pravdepodobne prehodnotí svoju menovú politiku na marcovom zasadaní.

V dôsledku nízkych cien ropy sa môže stať, že v eurozóne počas niektorých mesiacov prvého polroka nastane deflácia. Uviedol to v piatok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny. „Je nanajvýš pravdepodobné, že v nasledujúcich kvartáloch budú mesiace so zápornou mierou inflácie. Závisí to od vývoja cien ropy,“ povedal Nowotny.

Ďalšie kroky ECB by mohli prísť v marci

V reakcii na horší ako očakávaný vývoj inflácie a zvyšujúce sa riziká ekonomického rastu ECB vo štvrtok sľúbila, že v marci posúdi a pravdepodobne pozmení svoju menovú politiku. Nowotny odmietol rozšíriť štvrtkové vyjadrenie šéfa ECB Maria Draghiho, ale uviedol, že je to jednomyseľné rozhodnutie. Ak sa výhľad inflácie a globálneho ekonomického rastu bude podľa analytikov naďalej zhoršovať, ECB by mohla revíziu menovej politiky využiť na podstatnejšie zmeny programu nákupov aktív.

Ceny porastú pomalšie

Podľa prieskumu ECB zverejneného v piatok inflačné očakávania v eurozóne oslabili. Pre rok 2016 inflačné očakávania klesli na 0,7 % z úrovne 1 %, na ktorej boli pred tromi mesiaci. Pre rok 2017 prognostici predpokladajú infláciu 1,4 %, pričom pred tromi mesiaci očakávali, že bude vo výške 1,5 %. Oslabili aj dlhodobé inflačné očakávania do roku 2020, a to na 1,8 % z úrovne 1,9 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články