Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File
22. júna 2018 8:56 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Eurozóna sa dohodla s Gréckom na ukončení záchranného programu

Tretí úverový program pre Grécko končí 20. augusta. Po tomto termíne by mali Atény obnoviť svoju finančnú samostatnosť.

Grécky verejný dlh je udržateľný a krajina bude môcť po ôsmich rokoch vystúpiť z medzinárodných záchranných programov. Zhodli sa na tom v piatok ráno ministri financií členských štátov eurozóny. Tretí úverový program končí 20. augusta a po tomto termíne by mali Atény opäť získať prístup na finančné trhy. Ministri tiež Grécku odsúhlasili splátku 15 mld. eur z končiaceho úverového programu a súhlasili s posunutím splatnosti dlhov o desať rokov.

Kľúčovou otázkou rokovaní euroskupiny bolo, ako umožniť Grécku rozložiť časť splátok dlhu na dlhšie obdobie, aby sa zabezpečilo, že náklady na splácanie dlhu neutlmia jeho ekonomiku. Grécka ekonomika sa totiž od vypuknutia finančnej krízy v závere roku 2009 zmenšila o zhruba štvrtinu a hospodársky rast je preto kľúčovým prvkom pri znižovaní dlhu. V záujme uľahčenia dohody grécki poslanci minulý týždeň schválili záverečnú sériu ekonomických reforiem, vrátane zníženia penzií a reforiem zdravotného a daňového systému. Počas uplynulých ôsmich rokov čerpalo Grécko zo záchranných programov zhruba 275 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame