Eurostat zrevidoval slovenský deficit za minulý rok na 0,78 % HDP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ

Úroveň verejného dlhu na Slovensku vlani podľa jesennej notifikácie Eurostatu dosiahla 50,95 % hrubého domáceho produktu.

Schodok verejných financií Slovenska dosiahol v minulom roku 0,78 % hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z jesennej notifikácie deficitu a dlhu od Eurostatu, ktorý tak znížil pôvodne uvádzaný deficit verejných financií Slovenska z jarnej notifikácie o 0,26 percentuálneho bodu. Oproti roku 2016 tak schodok verejných financií Slovenska podľa aktuálnych údajov Eurostatu klesol o 1,44 percentuálneho bodu.

Konkrétne dôvody úpravy notifikovaného schodku verejných financií však štatistici neuvádzajú. „Pri výpočte deficitu a dlhu za roky 2014 až 2017 sme vychádzali z najaktuálnejších dostupných údajov za subjekty klasifikované v sektore verejnej správy a odporúčaní Eurostatu,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Historicky najlepší výsledok

Tento výsledok podľa rezortu financií zodpovedá historicky najlepšiemu hospodáreniu verejnej správy a dosiahnutiu primárneho prebytku. Rozpočtový cieľ tak bol podľa schváleného návrhu rozpočtu prekonaný o 0,5 bodu. Podľa ministerstva financií lepší než rozpočtovaný deficit je primárne výsledkom vyšších než očakávaných daňovo-odvodových príjmov. Ide predovšetkým o vyšší výber z dane z pridanej hodnoty a zo sociálnych a zdravotných odvodov.

Za zlepšením stojí podľa ministerstva najmä pozitívne sa vyvíjajúci trh práce. Nižšie výdavky v porovnaní s rozpočtom súvisia predovšetkým s nižším než plánovaním čerpaním EÚ fondov v roku 2017 (vrátane nižších výdavkov na spolufinancovanie). “Prelamujeme historické rekordy z pohľadu výsledkov hospodárenia krajiny ako celku. Závery jesennej notifikácie potvrdzujú deficit 0,78 percenta – to znamená necelých 0,8 percenta hrubého domáceho produktu. To je deficit, ktorý predstavuje o pol percenta lepší výsledok, ako sme pôvodne plánovali,” uviedol minister financií Peter Kažimír.

Pomohol lepší ekonomický vývoj

Analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová pripomína, že už jarná notifikácia Eurostatu so schodkom cez 1 % zlepšovala pôvodne rozpočtovaný schodok, ktorý bol na úrovni 1,3 % hrubého domáceho produktu. Za lepšími číslami podľa nej stojí pozitívny hospodársky vývoj. „Priaznivá fáza ekonomického cyklu spojená s oživením trhu práce pomáhala zvyšovať v posledných rokoch daňové a odvodové príjmy, čo výrazne pomohlo v konsolidácii verejných financií,“ uviedla.

Slovenský deficit sa tak dostal pod priemernú úroveň schodku v Európskej únii, ako aj v eurozóne, kde dosiahol zhodne 1 % hrubého domáceho produktu. V rámci krajín V4 dosiahla lepší rozpočtový výsledok iba Česká republika, ktorá vlani podľa Eurostatu hospodárila s prebytkom verejných financií vo výške 1,5 % hrubého domáceho produktu. Maďarsko vykázalo deficit na úrovni 2,2 % výkonu ekonomiky a Poľsko vo výške 1,4 % hrubého domáceho produktu.

Nominálne verejný dlh stúpol

Zároveň so znižovaním schodku sa podľa Eurostatu znižoval na Slovensku aj verejný dlh v pomere k hrubému domácemu produktu. Kým v roku 2016 predstavoval hrubý dlh verejnej správy 51,77 % hrubého domáceho produktu, vlani to bolo 50,95 % výkonu ekonomiky. Nominálne však verejný dlh vlani stále rástol, a to o 1,177 mld. eur na 43,23 mld. eur.

V tomto roku ministerstvo financií očakáva ďalší pokles schodku verejných financií na 0,6 % hrubého domáceho produktu. Úroveň dlhu v pomere k výkonu ekonomiky by mala klesnúť na 49,41 % hrubého domáceho produktu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eurostat