Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
25. februára 2016 9:19 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Európske banky podstúpia testovanie, týkať sa bude 70 % eurozóny

V rámci testovania nie je stanovená požadovaná kapitálová hranica a výsledky by mali byť známe v treťom kvartáli tohto roku.

Banky v rámci EÚ podstúpia testovanie schopnosti získavať prostriedky na trhu s cennými papiermi v čase, keď spomaľujúca ekonomika čelí poklesu cien komodít a realít. V stredu o tom informoval Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA). V rámci testovania nie je stanovená požadovaná kapitálová hranica. Banky tak nedostanú jednoduché označenie úspešných a neúspešných. Výsledky testov budú známe v treťom kvartáli tohto roku.

Skeptickí analytici
Portugalské banky, ktoré sa dostávajú z realitnej bubliny, v tomto smere testy nepodstúpia. Banky, ktoré v minulosti v záťažových testoch neuspeli, investori považujú za tie, ktoré potrebujú viac kapitálu. Analytici sú však čoraz skeptickejší pri hodnotení užitočnosti testov. „Vo svetle klesajúcich sadzieb a zhoršujúceho sa výhľadu globálneho rastu sa ešte len uvidí, či stanovené predpoklady držia krok s realitou,“ uviedli analytici Commerzbank.

Prvýkrát budú banky hovoriť aj o dopadoch pokút
Testy podstúpi 51 bánk, 37 z nich je z eurozóny. Predstavuje to 70 % bankového sektora eurozóny. Testy budú zisťovať, či banky vydržia kokteil teoretických rizík v období troch rokov. Regulátor sa bude prvýkrát pýtať bánk aj na to, ako by ich kapitálovú primeranosť ovplyvnili prípadné pokuty za nekalé praktiky, to však nebude súčasťou výsledkov záťažových testov. Jedným zo štyroch základných rizík je nízka ziskovosť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies