Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zamestnanci,
Ilustračné foto. pixabay.com
9. novembra 2017 13:12 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Európska komisia: Ekonomický rast Slovenska by sa mal zrýchliť k 4 %

V tomto roku očakáva EK rast ekonomiky o 3,3 %, pričom by sa mal zrýchliť až na 4 % v roku 2019.

Európska komisia (EK) počíta v tomto roku s ekonomickým rastom Slovenska na úrovni 3,3 % HDP. Zverejnené čísla podľa Ministerstva financií SR potvrdzujú aj odhady rezortu financií. Pre budúci rok predpokladá komisia rast HDP o 3,8 % a v roku 2019 odhaduje rast na úrovni 4 %. “Klesať bude aj nezamestnanosť a hrubý verejný dlh. Do roku 2019 predpovedá komisia pokles nezamestnanosti pod 7 %,” uviedol vedúci zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek.

Okrem Slovenska sa predpokladá, že štvorpercentný ekonomický rast v roku 2019 dosiahnu ďalšie dve krajiny EÚ, a to Rumunsko a Malta. “Patríme medzi krajiny so zdravými verejnými financiami a verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej,” uviedol minister financií SR Peter Kažimír.

Investície by mali rásť

Hnacím motorom rastu na Slovensku je podľa komisie súkromná spotreba podporená stabilným rastom zamestnanosti, nárastom reálnych miezd a nízkymi cenami úverov. Očakáva sa, že porastú investície, najmä vďaka súkromným investíciám v automobilovom priemysle, ale aj veľkým verejným investičným projektom, ako je napríklad bratislavský obchvat.

Deficit verejných financií v roku 2017 odhaduje Európska komisia v súlade s očakávaniami rezortu financií na úrovni 1,6 % HDP a v ďalšom roku by sa mal znížiť na úroveň 1 % HDP. V roku 2019 klesne deficit podľa komisie na 0,2 % HDP. Ministerstvo financií predpokladá v roku 2019 deficit na úrovni 0,1 % HDP.

Dlh verejnej správy by sa mal dostať na konci roku 2018 pod hranicu 50 % HDP a Európska komisia vidí jeho hodnotu rovnako ako MF SR na úrovni 49,9 % HDP. V roku 2019 by mal verejný dlh atakovať hranicu 47,2 % HDP, lepšie ako očakáva MF SR. Dlh tak klesne výraznejšie pod požadovanú hodnotou Paktu stability a rastu vo výške 60 % HDP a priemerný dlh eurozóny, ktorý EK odhaduje na 85,2 % HDP v roku 2018. Nižší dlh ako SR budú mať iba štyri krajiny eurozóny a deväť krajín EÚ.

Rýchlejšie porastie aj celá eurozóna

Hospodárstvo celej eurozóny by sa malo za celý tento rok zväčšiť o 2,2 percenta, čiže najrýchlejším tempom od roku 2007. Komisia tak vylepšila odhad rastu ekonomiky eurozóny za rok 2017, keďže jej predošlá predikcia rátala s tým, že v tomto roku sa zväčší o 1,7 percenta.

EK zlepšila aj predpoveď rastu ekonomiky v budúcom roku. Očakáva, že posilní o 2,1 percenta, pričom doteraz predpokladala, že rast v roku 2018 bude na úrovni 1,8 percenta. Zlepšenie výhľadu berie do úvahy sériu pozitívnych ekonomických správ. Vytratilo sa totiž znepokojenie zo vzostupu populistických politikov či obavy o budúcnosť Grécka.

Komisia očakáva, že nezamestnanosť v eurozóne bude za celý tento rok v priemere 9,1 percenta, čo je najnižšia úroveň od roku 2009. V najbližších dvoch rokoch by nezamestnanosť v menovom bloku mala ďalej klesať, a to na 8,5 percenta v budúcom roku a na 7,9 percenta v roku 2019. Inflácia v eurozóne podľa predpovede EK bude v tomto roku v priemere vo výške 1,5 percenta, pričom v budúcom roku oslabí na 1,4 percenta, ale v roku 2019 opäť stúpne, a to na 1,6 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame