Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
24. novembra 2015 15:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Európska komisia chce viac chrániť bankové vklady

Vytvorenie plne funkčného európskeho systému ochrany vkladov je ako záverečná fáza naplánované na rok 2024.

Európska komisia (EK) navrhla nový spôsob ochrany bankových vkladov v Európskej únii. Ako ďalej informovalo slovenské zastúpenie EK, systém by sa postupne vyvíjal v troch fázach. Pozostával by zo zaistenia vnútroštátnych systémov ochrany vkladov a po troch rokoch by sa transformoval na systém spolupoistenia, v rámci ktorého by sa príspevok do európskej schémy ochrany vkladov postupne zvyšoval. Vytvorenie plne funkčného európskeho systému ochrany vkladov (EDIS) je ako záverečná fáza naplánované na rok 2024.
Spoločný fond pre ochranu vkladov
Nedávna kríza podľa komisie ukázala, že veľké hospodárske a finančné šoky môžu oslabiť dôveru v bankový systém. Od reformy komisia očakáva, že posilní bankovú úniu, ochranu vkladateľov, finančnú stabilitu a oslabí väzbu medzi bankami a členskými štátmi. Už na začiatku celého procesu sa vytvorí spoločný Európsky fond pre ochranu vkladov, ktorý postupne preberie celú zodpovednosť za ochranu vkladov v EÚ. Budú doň prispievať banky, výška príspevku bude závisieť od miery rizikovosti banky.
Prepojenie medzi bankami a štátmi sa má oslabiť
Vo fáze zaistenia by vnútroštátny systém ochrany vkladov mohol mať prístup k finančným prostriedkom EDIS len vtedy, ak predtým vyčerpal všetky svoje vlastné zdroje, a ak bude v súlade so smernicou o systémoch ochrany vkladov. Tento prvý krok zaistenia by oslabil prepojenie medzi bankami a ich štátmi. Treba však podľa komisie urobiť viac, aby sa zaistilo úplné poistenie pre vnútroštátne systémy, a aby sa zabezpečilo, že všetky retailové vklady v rámci bankovej únie dostanú rovnakú úroveň ochrany.

V druhej fáze sa preto systém zaistenia zmení na systém spolupoistenia. Hlavným rozdielom v tejto fáze je, že vnútroštátny systém by nebol povinný vyčerpať svoje vlastné zdroje predtým, než by začal využívať prostriedky EDIS. Európsky systém ochrany vkladov bude k dispozícii na pokrytie časti nákladov od chvíle, kedy banka bude musieť vkladateľom vyplatiť náhrady. Týmto sa zavádza vyšší stupeň zdieľania rizika medzi vnútroštátnymi systémami prostredníctvom EDIS. Podiel, ktorým prispeje EDIS, začne na úrovni 20 % a bude sa zvyšovať v priebehu štvorročného obdobia.
Plné poistné krytie od roku 2024
V záverečnej tretej fáze, EDIS preberie 100 % rizika a od roku 2024 bude poskytovať vnútroštátnym systémom ochrany vkladov plné poistné krytie. Bude to v tom istom roku, v ktorom už bude plne funkčný jednotný fond na riešenie krízových situácií a budú sa plne uplatňovať požiadavky súčasnej smernice o systémoch ochrany vkladov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies