Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
3. decembra 2015 14:28 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Európska centrálna banka znížila depozitnú sadzbu na – 0,3 %

AKTUALIZOVANÉ

Ide o krok Európskej centrálnej banky, ktorého cieľom je stimulovať poskytovanie úverov.

Európska centrálna banka (ECB) na štvrtkovom zasadaní zredukovala depozitnú sadzbu v rámci svojho najnovšieho úsilia o oživenie poskytovania úverov a inflácie v eurozóne. V súlade s očakávaniami analytikov ECB znížila depozitnú sadzbu na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je stimulovať poskytovanie úverov prostredníctvom sprísnenia postihov bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB.

Ostatné sadzby banka nezmenila
Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB na štvrtkovom zasadaní ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.

Program nakupovania aktív sa predĺži
Znížením depozitnej sadzby ECB podľa analytikov VÚB banky finančným inštitúciám ešte väčšmi zneatraktívnila držanie likvidity, čím sa ich snaží motivovať k vyššiemu transferu likvidity do reálneho sektora a taktiež si rozšírila objem vhodných dlhopisov pre nákupy v programe kvantitatívneho uvoľňovania. „Navyše následne na tlačovej konferencii ohlásili predĺženie mesačných nákupov v hodnote 60 mld. eur mesačne minimálne do marca 2017 (oproti pôvodnému plánu ukončiť nákupy už v septembri 2016). Objem vhodných aktív na nákupy bol tiež rozšírený o dlhopisy minicipalít a ECB prisľúbila, že maturujúce aktíva bude v budúcnosti reinvestovať. ECB totiž priznáva, že riziká odhadu inflácie sú naklonené nadol,“ dodávajú analytici banky.
ECB sa tak cez nákupy aktív snaží do ekonomiky napumpovať veľké množstvo novej lacnej likvidity, ktorá by podľa jej želaní mala skončiť v reálnej ekonomike a podporiť investície a rast ekonomiky a najmä zaručiť naplnenie svojej základnej úlohy – dostať infláciu tesne pod 2%.

Pre slovenský dlhopisový trh je intervencia ECB obrovské sústo
Pre malé dlhopisové trhy, ako je napríklad aj náš slovenský, znamená politika ECB podľa analytikov obrovský zásah do trhu. „Sadzby sa tak znižujú nad rámec ekonomických, či rizikových fundamentov. Aktuálne sú na Slovensku sadzby 10 ročných dlhopisov v rámci eurozóny druhé najnižšie po Nemecku. Napríklad aj pod rakúskymi dlhopismi, ktoré nesú násobne lepší rating oproti tým slovenským. Deformáciu trhu dokumentuje aj fakt, že 1-2 ročné dlhopisy, ktoré ECB v QE nenakupuje nesú vyšší úrok ako 3 ročné,“ upozorňujú analytici VÚB.

Saxo Bank hovorí o sklamaní prehnaných očakávaní
Štvrtkové zasadnutie ECB podľa hlavného menového stratéga Saxo Bank Johna Hardyho jasne sklamalo prehnané očakávania. „Dočkali sme sa poklesu depozitnej sadzby len o desať bázických bodov, kým trh očakával väčší pokles, alebo dokonca zavedenie dvojstupňových sadzieb v závislosti od veľkosti depozít. 
Trvanie programu výkupu dlhopisov bolo len rozšírené a to len do marca 2017, zatiaľ čo sa očakávalo predĺženie do leta, alebo druhej polovice roka,“ uvádza Hardy. Zároveň dodáva, že okrem toho sa nezvýšil objem nákupu dlhopisov. Rozšírila sa iba škála vykupovaných aktív a to o regionálne dlhové cenné papiere. „Nedostatočná odvaha uvoľniť monetárnu politiku, bude znamenať len veľmi miernu revíziu očakávaného rastu HDP v roku 2017. Je to šok. Čakalo sa, že ECB urobí niečo oveľa viac,“ upozorňuje hlavný menový stratég Saxo Bank.

Euro v reakcii na rozhodnutie ECB posilnilo
Spoločná európska mena vo štvrtok oproti doláru v reakcii na kroky ECB posilnila o viac ako o 1 % a odrazila sa od 7,5-mesačného minima. Rozhodnutie banky sklamalo tých, ktorí očakávali prudšiu redukciu sadzby. Po oznámení rozhodnutia ECB euro stúplo na 1,0742 USD/EUR, čiže najvyššie za posledný týždeň.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies