Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, ECB
pixabay.com Ilustračné foto.
10. apríla 2019 14:28 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Európska centrálna banka v čase neistoty menovú politiku nezmenila

Banka posudzuje vynárajúce sa riziká pre ekonomiku vyplývajúce z brexitu a zo sporov v obchodnej oblasti.

AKTUALIZOVANÉ

Európska centrálna banka vo štvrtok potvrdila svoje úrokové sadzby a nastavenie stimulačných opatrení na nezmenenej úrovni. Predstavitelia banky takto rozhodli v čase, keď hodnotia vynárajúce sa riziká pre ekonomiku vyplývajúce z brexitu a zo sporov v obchodnej oblasti.

ECB čelí hlavolamu, keďže oslabujúci obchod a priemysel ekonomiku spomaľujú, ale zlepšujúca sa situácia na trhu práce hospodárstvo podporuje.

Čítajte aj:

ECB prijala niekoľko opatrení na pomoc ekonomike na zasadaní 7. marca. Patrí k ním posunutie najskoršieho možného termínu zvýšenia úrokov na koniec tohto roka a prísľub nových lacných úverov pre banky, aby zvýšila ich schopnosť poskytovať pôžičky firmám.

Časť analytikov sa domnieva, že Európska centrálna banka by mohla posunúť najskorší možný termín rastu úrokov až na obdobie budúceho roka.

Hospodárstvo eurozóny podľa šéfa ECB brzdia obchodné spory

Ekonomiku eurozóny podľa šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho brzdia globálne negatívne vplyvy, hoci ju naďalej podporujú rastúce mzdy. Na tlačovej konferencii po stredajšom zasadaní banky Draghi povedal, že globálne nepriaznivé vplyvy „naďalej zaťažujú vývoj rastu eurozóny“.

Patria k ním hrozby silnejšieho protekcionizmu, ktorý by mohol narušiť obchod. USA a Čína medzi sebou vedú obchodnú vojnu, ktorá poškodzuje Európu, a americká vláda tento týždeň uviedla, že uvažuje o uvalení ciel na európske tovary v hodnote 11 mld. USD. K negatívnym vplyvom však podľa Draghiho patria aj turbulencie v nových trhových ekonomikách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame