Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mario Draghi ECB
Prezident ECB Mario Draghi SITA/AP (Michael Probst)
13. decembra 2018 14:27 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Európska centrálna banka ukončí program nákupov dlhopisov

Banka uviedla, že stimulačný program môže ukončiť, pretože ekonomika rastie stabilným tempom a inflácia je v blízkosti cielenej úrovne.

Európska centrálna banka (ECB) rozhodla, že v závere roka ukončí svoj stimulačný program, ktorý takmer štyri roky podporoval ekonomiku eurozóny. Štvrtkovým rozhodnutím banky sa uzatvára program nákupov dlhopisov za 2,6 bil. eur, vďaka ktorému sa podľa šéfa ECB Maria Draghiho vytvorilo viac ako 9 mil. pracovných miest.

ECB uviedla, že stimulačný program môže ukončiť, pretože ekonomika rastie stabilným tempom a inflácia je v blízkosti cielenej úrovne, ktorá je tesne pod hranicou dvoch percent.

Kľúčová úroková sadzba ECB však zostáva na nulovej úrovni a depozitná sadzba je v negatívnom teritóriu. Tieto sadzby sa podľa banky nezvýšia skôr ako po lete budúceho roka, pričom Draghi naznačil, že by mohli zostať na nízkej úrovni dokonca dlhšie, ak sa situácia ekonomiky zhorší.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame