Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, ECB
pixabay.com Ilustračné foto.
25. januára 2018 14:48 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Európska centrálna banka potvrdila svoju menovú politiku

Banka nezmenila prístup, na základe ktorého bude pokračovať v nákupoch dlhopisov za 30 mld. eur mesačne prinajmenšom do septembra.

Európska centrálna banka (ECB) potvrdila svoje úrokové sadzby a politiku stimulov na nezmenenej úrovni. Rada guvernérov ECB na štvrtkovom zasadaní nezmenila svoj prístup, na základe ktorého bude pokračovať v nákupoch dlhopisov za 30 mld. eur mesačne prinajmenšom do septembra a v prípade nutnosti aj dlhšie.

Nákupmi banka pumpuje do hospodárstva novo vytvorené peniaze s cieľom zvýšiť infláciu a ekonomický rast. Vo vyhlásení zo štvrtkového zasadania ECB nezmenila ani prísľub, že by nákupy mohla dokonca zväčšiť, ak aby sa výhľad hospodárstva zhoršil.

Inflácia stále zaostáva za cieľom

Scenár, v rámci ktorého by banka objem nákupov zväčšila, sa však v súčasnosti považuje za veľmi nepravdepodobný, keďže ukazovatele rastu ekonomiky sú silné. Analytici sa domnievajú, že Rada guvernérov ECB pravdepodobne vyjadrenie o možnom zintenzívnení nákupov dlhopisov z vyhlásenia vypustí už na marcovom zasadaní. Ekonomický rast eurozóny sa výrazne zotavil, hoci medziročná inflácia je slabá a v decembri bola vo výške 1,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame