Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
8. marca 2018 14:10 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB potvrdila svoju menovú politiku, euro výrazne stúplo

AKTUALIZOVANÉ

Banka bude pokračovať v nákupoch dlhopisov za 30 mld. eur mesačne prinajmenšom do septembra, nezopakovala však prísľub, že v prípade zhoršenia výhľadu hospodárstva by mohla objem nákupov ešte zväčšiť.

Európska centrálna banka (ECB) potvrdila svoje úrokové sadzby a politiku stimulov na nezmenenej úrovni. Rada guvernérov ECB na štvrtkovom zasadaní nezmenila svoj prístup, na základe ktorého bude pokračovať v nákupoch dlhopisov za 30 mld. eur mesačne prinajmenšom do septembra a v prípade nutnosti aj dlhšie.

Cieľom je zrýchliť rast cien

Nákupmi banka pumpuje do hospodárstva novovytvorené peniaze s cieľom zvýšiť infláciu a ekonomický rast. Vo vyhlásení zo štvrtkového zasadania však ECB nezopakovala prísľub, že v prípade zhoršenia výhľadu hospodárstva by mohla objem nákupov ešte zväčšiť.

Scenár, v rámci ktorého by banka nákupy vystupňovala, sa však vzhľadom na silné ekonomické ukazovatele považoval za nepravdepodobný už pred marcovým zasadnutím.

Euro reagovalo posilnením

Spoločná európska mena vo štvrtok voči doláru výrazne stúpla v reakcii na to, že ECB naznačila priblíženie sa k ústupu od mimoriadnych stimulačných opatrení. Euro, ktoré sa pred zverejnením vyhlásenia zo zasadania ECB obchodovalo na úrovni 1,2379 USD/EUR, posilnilo až na 1,2425 USD/EUR.

Formuláciu vyhlásenia zo zasadania banky trh pochopil ako krok smerom k ukončeniu programu nákupov dlhopisov, na ktoré ECB mesačne vynakladá 30 mld. eur v snahe podporiť ekonomický rast. Banka ráta s tým, že tieto nákupy budú pokračovať prinajmenšom do septembra.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies