Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
27. marca 2018 10:24 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

ESMA súhlasí so zákazom binárnych opcií a obmedzením finančných rozdielových zmlúv

V súvislosti s finančnými rozdielovými zmluvami a binárnymi opciami ponúkanými retailovým investorom existujú vážne obavy týkajúce sa ich ochrany.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) prijal opatrenia týkajúce sa poskytovania finančných rozdielových zmlúv a binárnych opcií retailovým investorom v Európskej únii. Prijaté opatrenie v rámci binárnych opcií obsahuje zákaz uvádzania na trh, distribúcie alebo predaja binárnych opcií retailovým investorom. V rámci opatrenia finančných rozdielových zmlúv ide o obmedzenie uvádzania na trh, distribúcie alebo predaja finančných rozdielových zmlúv retailovým investorom. Informovala o tom Národná banka Slovenska.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy môže zaviesť len dočasné intervenčné opatrenia v dĺžke trvania troch mesiacov. Pred uplynutím lehoty troch mesiacov ESMA zváži potrebu predĺžiť platnosť intervenčných opatrení o ďalšie tri mesiace. V súvislosti s finančnými rozdielovými zmluvami a binárnymi opciami ponúkanými retailovým investorom existujú vážne obavy týkajúce sa ich ochrany. Je to v dôsledku ich komplexnosti a nedostatku transparentnosti, konkrétnych vlastností, nerovnosti medzi očakávanými výnosmi a rizikom straty, ako aj problémov súvisiacich s ich umiestňovaním na trh a distribúciou.

Z analýz vnútroštátnych príslušných orgánov týkajúcich sa obchodovania s finančnými rozdielovými zmluvami v rámci rôznych jurisdikcií EÚ vyplýva, že 74 až 89 % retailových účtov zvyčajne stratí peniaze z investícií, pričom priemerné straty na klienta sa pohybujú v rozmedzí od 1 600 eur do 29 tis. eur. Z analýz vnútroštátnych príslušných orgánov týkajúcich sa digitálnych opcií takisto vyplynulo, že dochádzalo k stálym stratám na účtoch retailových investorov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame