Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práca, ľudia, ekonomika
Ilustračné foto. pixabay.com
12. júla 2018 14:27 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

EK: Slovenská ekonomika v tomto a budúcom roku vzrastie o 4 %

Hlavným motorom rastu slovenského hospodárstva podľa letnej prognózy Európskej komisie pravdepodobne budú súkromná spotreba a investície.

Slovenská ekonomika by mala podľa predpovede Európskej komisie (EK) v tomto a budúcom roku posilniť zhodne o zhruba 4 percentá, pričom hlavným motorom rastu pravdepodobne budú súkromná spotreba a investície. EK v letnej prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok, ďalej uviedla, že rast investícií by mal v tomto roku kulminovať.

Investície sa podľa nej zvýšia hlavne v automobilovom priemysle a ich objem podporia aj niektoré rozsiahle projekty v rámci verejnej infraštruktúry. Investičná aktivita na Slovensku však podľa EK zostane silná aj v budúcom roku vďaka väčšiemu čerpaniu financií z eurofondov.

Pomôžu automobilky

Komisia predpokladá, že zahraničný obchod bude k ekonomickému rastu SR prispievať pozitívne, keďže export profituje z rozšírenia výrobnej kapacity automobilového odvetvia. Dodáva však, že sa zvýšila neistota v súvislosti s vývojom globálneho obchodu. Disponibilné príjmy slovenských domácností podľa prognózy sa reálne zvýšia, keďže zlepšenie situácie na trhu práce a rast miezd by mali prevážiť nad vplyvom rastúcej inflácie.

Inflácia na Slovensku podľa predpovede EK bude v tomto roku vo výške 2,6 percenta, čo bude odzrkadlením rastu miezd a vysokých výdavkov domácností. Komisia očakáva, že k celkovému rastu spotrebiteľských cien bude prispievať predovšetkým zdražovanie služieb a potravín. V budúcom roku by sa slovenská inflácia mala trochu spomaliť, ale aj tak pravdepodobne zostane nad hranicou 2 percentá.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame