Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
17. júna 2015 15:47 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

EK predstavila plán spoločného základu dane firiem

Takzvaný spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb chce Európska komisia navrhnúť v roku 2016, pre nadnárodné spoločnosti má byť povinný s cieľom zabrániť vyhýbaniu sa plateniu daní.

Európska komisia (EK) predstavila akčný plán reformy korporátnych daní v rámci Európskej únie, v rámci ktorej sa má zaviesť spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb (CCCTB) a rámec zabezpečenia zdaňovania ziskov tam, kde sa tvoria. EK tak chce riešiť vyhýbanie sa plateniu daní a posilniť jednotný trh.

O stredajšom kroku EK na svojej internetovej stránke uviedla, že ide o to, aby daňový systém bol čestnejší, efektívnejší, aby podporoval ekonomický rast a bol transparentný. Zavedenie CCCTB chce Európska komisia navrhnúť v roku 2016. Novinkou má byť to, že spoločný konsolidovaný základ dane bude koncipovať ako povinný, prinajmenšom pre nadnárodné spoločnosti.

„CCCTB môže pomôcť na všetkých frontoch, výrazne môže zlepšiť jednotný trh pre podniky a zároveň zablokovať príležitosti pre vyhýbanie sa korporátnym daniam,“ uviedla EK. Zdôraznila pritom, že spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb sa netýka sadzieb dane. „Členské štáty budú naďalej rozhodovať o svojich vlastných sadzbách korporátnych daní,“ dodala EK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame