Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
27. mája 2015 15:37 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

EK navrhla budúcoročný rozpočet únie v sume 143,5 mld. eur

Takmer polovica rozpočtu Európskej únie má byť podľa návrhu komisie v budúcom roku vyčlenená na programy podpory hospodárskeho rastu a zamestnanosti.

Európska únia by mala mať na budúci rok k dispozícii rozpočet s platbami v sume 143,5 mld. eur. Vyplýva to z návrhu Európskej komisie, o ktorom budú ešte rokovať Európsky parlament a členské štáty únie. Takmer polovica rozpočtu v sume 66,6 mld. eur je pritom určená na programy podpory hospodárskeho rastu a zvyšovania zamestnanosti, poľnohospodárom komisia navrhuje necelých 42,9 mld. eur. Informuje o tom Európska komisia.

Súčasťou navrhovaného rozpočtu sú aj platby v sume 500 mil. eur pre záručný fond v rámci Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), teda pre tzv. Junckerov balík. Tieto zdroje umožnia uvoľniť avizovaných 315 mld. eur na investície v Európe. Takmer 1,7 mld. eur komisia navrhuje aj na podporu svojich politických priorít, ako je napríklad projekt energetickej únie či jednotného digitálneho trhu. O takmer tretinu na 1,8 mld. eur by mal stúpnuť rozpočet na program Erasmus+, teda európsky program pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Na programy výskumu a inovácií je určených 10 mld. eur.

Celková suma rozpočtovaných platieb v návrhu únijného rozpočtu oproti tomuto roku mierne stúpa o 1,6 %. Táto čiastka však už zahŕňa aj rozpočtové prostriedky potrebné na zníženie neuhradených žiadostí o platbu z predchádzajúceho rozpočtového obdobia, ktoré na konci roka dosiahli 24,7 mld. eur. Rozpočet Európskej únie pritom predstavuje približne 1 % hrubého domáceho produktu spoločenstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies