EK navrhla budúcoročný rozpočet únie v sume 143,5 mld. eur

27. mája 2015 15:37
SITA
Európska komisia
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Takmer polovica rozpočtu Európskej únie má byť podľa návrhu komisie v budúcom roku vyčlenená na programy podpory hospodárskeho rastu a zamestnanosti.

Európska únia by mala mať na budúci rok k dispozícii rozpočet s platbami v sume 143,5 mld. eur. Vyplýva to z návrhu Európskej komisie, o ktorom budú ešte rokovať Európsky parlament a členské štáty únie. Takmer polovica rozpočtu v sume 66,6 mld. eur je pritom určená na programy podpory hospodárskeho rastu a zvyšovania zamestnanosti, poľnohospodárom komisia navrhuje necelých 42,9 mld. eur. Informuje o tom Európska komisia.

Súčasťou navrhovaného rozpočtu sú aj platby v sume 500 mil. eur pre záručný fond v rámci Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), teda pre tzv. Junckerov balík. Tieto zdroje umožnia uvoľniť avizovaných 315 mld. eur na investície v Európe. Takmer 1,7 mld. eur komisia navrhuje aj na podporu svojich politických priorít, ako je napríklad projekt energetickej únie či jednotného digitálneho trhu. O takmer tretinu na 1,8 mld. eur by mal stúpnuť rozpočet na program Erasmus+, teda európsky program pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Na programy výskumu a inovácií je určených 10 mld. eur.

Celková suma rozpočtovaných platieb v návrhu únijného rozpočtu oproti tomuto roku mierne stúpa o 1,6 %. Táto čiastka však už zahŕňa aj rozpočtové prostriedky potrebné na zníženie neuhradených žiadostí o platbu z predchádzajúceho rozpočtového obdobia, ktoré na konci roka dosiahli 24,7 mld. eur. Rozpočet Európskej únie pritom predstavuje približne 1 % hrubého domáceho produktu spoločenstva.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články