Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EIB
Ilustračné foto EIB
28. januára 2016 12:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

EIB vlani na Slovensku podpísala úvery za vyše miliardu eur

Najväčší projekt EIB podpísaný vlani na Slovensku je 600-miliónová pôžička na pokrytie národného príspevku pre spolufinancovanie prioritných projektov z eurofondov.

Európska investičná banka (EIB) v minulom roku podpísala na Slovensku úvery za vyše miliardu eur. V medziročnom porovnaní tento objem stúpol o takmer 90 %. Prioritu pri spolufinancovaní pritom mali projekty, ktoré získali tiež podporu z fondov Európskej únie. Aj preto hodnotí viceprezident EIB Lázsló Baranay, zodpovedný za úverové operácie v krajinách strednej Európy, minulý rok na Slovensku ako úspešný. „Podpisy našich úverov dosiahli 1,042 mld. eur, čo je najlepší výsledok za posledných päť rokov,“ uviedol s tým, že skupina EIB vlani rozšírila svoju prítomnosť na našom trhu aj otvorením svojho zastúpenia v Bratislave.

Úver na spolufinancovanie
Medzi najvýznamnejšie úverové projekty EIB na Slovensku v roku 2015 patrila pôžička vo výške 600 mil. eur na pokrytie národného príspevku pre spolufinancovanie prioritných projektov z fondov Európskej únie v oblasti výskumu a vývoja, rozvoja informačnej spoločnosti, ľudských zdrojov, životného prostredia a verejnej správy. Táto pôžička má podporiť projekty s celkovými nákladmi 14,2 mld. eur.

EIB podporila aj strategické investície
Ďalším významným projektom bola pôžička vo výške 350 mil. eur na podporu strategických investícií do dopravnej infraštruktúry zahrnutých do národného plánu dopravy Slovenska s celkovými nákladmi do výške 4,7 mld. eur. EIB tiež schválila nové úvery vo výške 92 mil. eur slovenským bankám a lízingovým spoločnostiam. Tieto dlhodobú úverové linky sa majú využívať na financovanie projektov malých a stredných podnikov za účelom zmiernenia dopadu ekonomickej krízy.
 

Európska investičná banka je finančnou inštitúciou Európskej únie, ktorej akcionármi sú členské štáty EÚ. Poskytuje dlhodobé financovanie významných investícií, a tým prispieva k splneniu cieľov politiky EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies