EIB a Prešovský kraj podpísali zmluvu o zvýšení úverového rámca o 5 mil. eur

24. augusta 2017 8:45
SITA
EIB
Ilustračné foto EIB

Peniaze by mali smerovať do modernizácie a rekonštrukcie dopravnej a cestnej infraštruktúry.

Zmluvu o zvýšení úverového rámca vo výške päť miliónov eur v stredu v Bardejove podpísala Európska investičná banka (EIB) s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Úverové zdroje smerujú do modernizácie a rekonštrukcie dopravnej a cestnej infraštruktúry. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová. Podľa nej úver priamo podporuje financovanie regionálnej rozvojovej stratégie a investičného programu verejnej infraštruktúry kraja.

Ako uviedol viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák, podpis zvýšenia úverového rámca nadväzuje na vyše desaťročnú spoluprácu s PSK. „Doteraz sme z neho financovali obnovu, rekonštrukciu a výstavbu regionálnych ciest, infraštruktúry vzdelávania, sociálnej starostlivosti a kultúrnych centier. Je práve symbolikou, že zvýšenie podpisujeme v regionálnom Šarišskom múzeu v Bardejove, ktoré je rovnako zrekonštruované z financií banky EÚ”, uviedol Hudák. V Slovenskej republike EIB spolupracuje s tromi vyššími územnými celkami. Prvým partnerom bol práve Prešovský samosprávny kraj, neskôr pribudol Bratislavský samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj.

PSK doteraz čerpal z EIB dva úvery. Prvý vo výške 40,4 milióna eur a druhý vo výške 25 miliónov eur. Rozpočtový náklad k prvému úveru bol 89,5 milióna eur a financovala sa najmä cestná infraštruktúra, kde bolo 233 investičných akcií za takmer 65 miliónov eur. Ďalších 16 investičných akcií sa realizovalo v kultúrnych, vzdelávacích, sociálnych inštitúciách v hodnote 24,5 milióna eur. Akcie boli zrealizované do 31. decembra 2009.

Druhý úver bol podpísaný v roku 2014. Rozpočtový náklad všetkých investičných akcií z tohto úveru je 52,8 milióna eur. Ide o 174 projektov. Sú to projekty spolufinancované EÚ a projekty financované z vlastných zdrojov. Celkovo od roku 2006 kraj tak vďaka úverovým zdrojom realizoval projekty v hodnote viac ako 142 miliónov eur. Ako zdôraznil predseda PSK Peter Chudík, oproti prvej úverovej zmluve z roku 2006 sú podmienky na čerpanie flexibilnejšie a výhodnejšie. Investičné akcie budú zamerané v plnom rozsahu na cestnú infraštruktúru. „Realizovaných bude 81 akcií s celkovým rozpočtovým nákladom takmer 14 miliónov eur. Je to ďalšia pozitívna správa a významný príspevok pre rozvoj regiónu,“ uviedol Chudík.

V Bardejove sa v stredu zároveň stretli predstavitelia z regiónu Visegrádskej štvorky a Ukrajiny na medzinárodnej konferencii venovanej podpore investícií inteligentných miest.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články