Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EIB
Ilustračné foto EIB
24. augusta 2017 8:45 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

EIB a Prešovský kraj podpísali zmluvu o zvýšení úverového rámca o 5 mil. eur

Peniaze by mali smerovať do modernizácie a rekonštrukcie dopravnej a cestnej infraštruktúry.

Zmluvu o zvýšení úverového rámca vo výške päť miliónov eur v stredu v Bardejove podpísala Európska investičná banka (EIB) s Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Úverové zdroje smerujú do modernizácie a rekonštrukcie dopravnej a cestnej infraštruktúry. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová. Podľa nej úver priamo podporuje financovanie regionálnej rozvojovej stratégie a investičného programu verejnej infraštruktúry kraja.

Ako uviedol viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák, podpis zvýšenia úverového rámca nadväzuje na vyše desaťročnú spoluprácu s PSK. „Doteraz sme z neho financovali obnovu, rekonštrukciu a výstavbu regionálnych ciest, infraštruktúry vzdelávania, sociálnej starostlivosti a kultúrnych centier. Je práve symbolikou, že zvýšenie podpisujeme v regionálnom Šarišskom múzeu v Bardejove, ktoré je rovnako zrekonštruované z financií banky EÚ”, uviedol Hudák. V Slovenskej republike EIB spolupracuje s tromi vyššími územnými celkami. Prvým partnerom bol práve Prešovský samosprávny kraj, neskôr pribudol Bratislavský samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj.

PSK doteraz čerpal z EIB dva úvery. Prvý vo výške 40,4 milióna eur a druhý vo výške 25 miliónov eur. Rozpočtový náklad k prvému úveru bol 89,5 milióna eur a financovala sa najmä cestná infraštruktúra, kde bolo 233 investičných akcií za takmer 65 miliónov eur. Ďalších 16 investičných akcií sa realizovalo v kultúrnych, vzdelávacích, sociálnych inštitúciách v hodnote 24,5 milióna eur. Akcie boli zrealizované do 31. decembra 2009.

Druhý úver bol podpísaný v roku 2014. Rozpočtový náklad všetkých investičných akcií z tohto úveru je 52,8 milióna eur. Ide o 174 projektov. Sú to projekty spolufinancované EÚ a projekty financované z vlastných zdrojov. Celkovo od roku 2006 kraj tak vďaka úverovým zdrojom realizoval projekty v hodnote viac ako 142 miliónov eur. Ako zdôraznil predseda PSK Peter Chudík, oproti prvej úverovej zmluve z roku 2006 sú podmienky na čerpanie flexibilnejšie a výhodnejšie. Investičné akcie budú zamerané v plnom rozsahu na cestnú infraštruktúru. „Realizovaných bude 81 akcií s celkovým rozpočtovým nákladom takmer 14 miliónov eur. Je to ďalšia pozitívna správa a významný príspevok pre rozvoj regiónu,“ uviedol Chudík.

V Bardejove sa v stredu zároveň stretli predstavitelia z regiónu Visegrádskej štvorky a Ukrajiny na medzinárodnej konferencii venovanej podpore investícií inteligentných miest.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies