Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
24. januára 2018 11:04 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

EIB poskytla Slovensku pôžičky presahujúce osem miliárd eur

Pôžičky smerovali do projektov zameraných na zníženie rozdielov v regionálnom rozvoji, posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti a zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva.

Európska investičná banka (EIB) poskytla Slovensku od jeho vzniku úvery vo výške 8,2 miliardy eur. Pôžičky smerovali do projektov zameraných na zníženie rozdielov v regionálnom rozvoji, posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti a zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva. „Podpora EIB na Slovensku je dobre vyvážená a pokrýva všetky hlavné sektory hospodárstva krajiny. V budúcnosti plánujeme podporiť rozvoj smart cities a regiónov na Slovensku v prospech občanov,“ povedal na stredajšej tlačovej besede viceprezident EIB Vazil Hudák.

Banka podporila aj vznik nových pracovných miest

V minulom roku poskytla Európska investičná banka šiestim slovenským bankám a lízingovým spoločnostiam finančné prostriedky vo výške 210 miliónov eur. Prostriedky smerovali na podporu pre približne dvetisíc malých a stredných podnikov a na podporu samospráv. „V minulom roku na Slovensku taktiež EIF, ktorý je súčasťou EIB, poskytol 1,7 milióna eur v jednej operácii, ktorej cieľom bolo získať 20 miliónov eur na podporu 4 400 pracovných miest v 729 malých a stredných podnikoch“, dodal Hudák.

Medzi dôležité piliere aktivít EIB patrí aj financovanie investícií do modernizácie miest. Banka podpísala niekoľko multisektorových rámcových pôžičiek vo výške 194 miliónov eur. Tieto pôžičky smerovali do Bratislavského, Košického a Prešovského kraja.

Celkovo pôžičky dosiahli takmer 80 mld. eur

Celkovo poskytla EIB v minulom roku pôžičky v objeme 78 miliárd eur. Najviac financií smerovalo na projekty v oblastí inovácií, životného prostredia, infraštruktúry a na podporu malých a stredných podnikov. Vďaka pôžičkám banky sa zabezpečila lepšia lekárska starostlivosť pre 46 miliónov pacientov, pitná voda pre 23 miliónov ľudí. Podporili sa takmer štyri milióny pracovných miest v 286 tisíc firmách.

EIB je bankou Európskej únie. Je úverovou inštitúciou a je jedinou bankou vo vlastníctve štátov Európskej únie. Poskytuje dlhodobé finančné prostriedky na investície zamerané na politiky EÚ. Viac ako 90 % aktivít EIB sa zameriava na Európu, ale podporuje aj vonkajšie a rozvojové politiky EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame