ECB znížila limit núdzovej likvidity pre grécke banky

19. augusta 2015 8:45
SITA
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Európska centrálna banka v utorok znížila objem prostriedkov, ktoré majú k dispozícii grécke banky v rámci núdzových úverových liniek, z hodnoty 91 mld. eur na 89,7 mld. eur.

Európska centrálna banka (ECB) v utorok znížila objem prostriedkov, ktoré majú k dispozícii grécke banky v rámci núdzových úverových liniek (ELA). Tento krok je v súlade s požiadavkami Atén. ECB znížila ELA z hodnoty 91 mld. eur na 89,7 mld. eur. Informovali o tom viaceré zdroje. Je to signál, že sa situácia v gréckych bankách stabilizuje.

„Strop pre ELA sa znížil v súlade s požiadavkou gréckej centrálnej banky. Dôvodom je zlepšenie podmienok v oblasti likvidity,“ povedal jeden zo zdrojov. Grécky bankový systém sa na ELA spolieha už mesiace. V krajine taktiež platia kapitálové kontroly a obmedzenia výberu hotovosti. Banky však už informovali, že si vytvorili kapitálovú rezervu vo výške približne 5 mld. eur. Prispeli k tomu predchádzajúce zvyšovania ELA, prílev daňových príjmov, turizmus, ale aj platby do penzijného systému a efekt stabilizácie, ktorý vniesli do systému kapitálové kontroly.

Medzinárodní veritelia vyčlenili v rámci programu pomoci pre Grécko 25 mld. eur pre bankový systém. Banky však pomoc získajú až na základe októbrových výsledkov záťažových testov a po predložení svojich podnikateľských plánov. Kapitálová injekcia pre banky by mala prísť ešte v tomto roku.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články