Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
19. augusta 2015 8:45 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB znížila limit núdzovej likvidity pre grécke banky

Európska centrálna banka v utorok znížila objem prostriedkov, ktoré majú k dispozícii grécke banky v rámci núdzových úverových liniek, z hodnoty 91 mld. eur na 89,7 mld. eur.

Európska centrálna banka (ECB) v utorok znížila objem prostriedkov, ktoré majú k dispozícii grécke banky v rámci núdzových úverových liniek (ELA). Tento krok je v súlade s požiadavkami Atén. ECB znížila ELA z hodnoty 91 mld. eur na 89,7 mld. eur. Informovali o tom viaceré zdroje. Je to signál, že sa situácia v gréckych bankách stabilizuje.

„Strop pre ELA sa znížil v súlade s požiadavkou gréckej centrálnej banky. Dôvodom je zlepšenie podmienok v oblasti likvidity,“ povedal jeden zo zdrojov. Grécky bankový systém sa na ELA spolieha už mesiace. V krajine taktiež platia kapitálové kontroly a obmedzenia výberu hotovosti. Banky však už informovali, že si vytvorili kapitálovú rezervu vo výške približne 5 mld. eur. Prispeli k tomu predchádzajúce zvyšovania ELA, prílev daňových príjmov, turizmus, ale aj platby do penzijného systému a efekt stabilizácie, ktorý vniesli do systému kapitálové kontroly.

Medzinárodní veritelia vyčlenili v rámci programu pomoci pre Grécko 25 mld. eur pre bankový systém. Banky však pomoc získajú až na základe októbrových výsledkov záťažových testov a po predložení svojich podnikateľských plánov. Kapitálová injekcia pre banky by mala prísť ešte v tomto roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame