Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
10. marca 2016 15:50 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

ECB výrazne zhoršila prognózu inflácie, očakáva aj pomalší ekonomický rast

V tomto roku ECB očakáva infláciu 0,1 %, jej predošlá predikcia rátala s rastom cien o 1 %.

Európska centrálna banka (ECB) zredukovala svoju prognózu inflácie a predpokladá, že rast cien nedosiahne želanú úroveň ani v roku 2018. Podľa predikcie, ktorú banka zverejnila po svojom štvrtkovom zasadaní, bude inflácia v eurozóne v tomto roku na úrovni 0,1 %, doteraz predpovedala, že bude vo výške 1 %. V budúcom roku ECB očakáva infláciu na úrovni 1,3 %, pričom jej predošlá predikcia rátala s infláciou 1,6 %. Pre rok 2018 ECB predpovedá infláciu 1,6 %, čiže tiež nižšiu v porovnaní s cielenou výškou tesne pod 2 percentami.

Ekonomika porastie pomalšie
Banka zároveň mierne zhoršila prognózu ekonomického rastu eurozóny. Podľa novej prognózy očakáva v tomto roku posilnenie hospodárstva eurozóny o 1,4 %, pričom v decembri predpovedala rast o 1,7 %. V budúcom roku podľa novej predikcie bude ekonomický rast na úrovni 1,7 %. V decembri ECB predpovedala, že ekonomika sa v roku 2017 zväčší o 1,9 %. V roku 2018 by sa podľa prognózy banky mal hrubý domáci produkt eurozóny zväčšiť o 1,8 %.

Kroky k podpore rastu
ECB vo štvrtok zredukovala úrokové sadzby s cieľom podporiť ekonomiku eurozóny. Svojím rozhodnutím prekvapila finančné trhy, keďže hlavnú refinančnú sadzbu znížila na nulu z úrovne 0,05 %. Banka zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur namiesto doterajších 60 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies