ECB výrazne zhoršila prognózu inflácie, očakáva aj pomalší ekonomický rast

10. marca 2016 15:50
SITA
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

V tomto roku ECB očakáva infláciu 0,1 %, jej predošlá predikcia rátala s rastom cien o 1 %.

Európska centrálna banka (ECB) zredukovala svoju prognózu inflácie a predpokladá, že rast cien nedosiahne želanú úroveň ani v roku 2018. Podľa predikcie, ktorú banka zverejnila po svojom štvrtkovom zasadaní, bude inflácia v eurozóne v tomto roku na úrovni 0,1 %, doteraz predpovedala, že bude vo výške 1 %. V budúcom roku ECB očakáva infláciu na úrovni 1,3 %, pričom jej predošlá predikcia rátala s infláciou 1,6 %. Pre rok 2018 ECB predpovedá infláciu 1,6 %, čiže tiež nižšiu v porovnaní s cielenou výškou tesne pod 2 percentami.

Ekonomika porastie pomalšie

Banka zároveň mierne zhoršila prognózu ekonomického rastu eurozóny. Podľa novej prognózy očakáva v tomto roku posilnenie hospodárstva eurozóny o 1,4 %, pričom v decembri predpovedala rast o 1,7 %. V budúcom roku podľa novej predikcie bude ekonomický rast na úrovni 1,7 %. V decembri ECB predpovedala, že ekonomika sa v roku 2017 zväčší o 1,9 %. V roku 2018 by sa podľa prognózy banky mal hrubý domáci produkt eurozóny zväčšiť o 1,8 %.

Kroky k podpore rastu

ECB vo štvrtok zredukovala úrokové sadzby s cieľom podporiť ekonomiku eurozóny. Svojím rozhodnutím prekvapila finančné trhy, keďže hlavnú refinančnú sadzbu znížila na nulu z úrovne 0,05 %. Banka zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur namiesto doterajších 60 mld. eur.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články