ECB uvažuje o ďalšom znížení depozitnej sadzby

22. októbra 2015 17:16
SITA
ECB Mario Draghi
Prezident ECB Mario Draghi SITA / AP Photo/Michael Probst

Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi však vyhlásil, že menová politika nemôže samotná vyriešiť ekonomické problémy eurozóny a vyzval krajiny, aby tiež podnikli dodatočné kroky.


Európska centrálna banka (ECB) na svojom decembrovom zasadaní posúdi, čo viac by mohla urobiť pri riešení problému slabej inflácie. Povedal to vo štvrtok jej šéf Mario Draghi po tom, ako banka na štvrtkovom zasadaní rozhodla, že nemení úrokové sadzby ani program tlačenia nových peňazí. Banka tak pokračuje v nákupoch aktív v objeme do 60 mld. eur mesačne.

Diskusia o znížení úrokov

Draghi konštatoval, že ECB diskutovala o ďalšom znížení úrokov a naznačil možnosť ďalších opatrení na uvoľnenie menovej politiky. Dodal, že na rokovaní sa spomenula možnosť ďalšieho zníženia depozitnej sadzby. Šéf ECB však vyhlásil, že menová politika nemôže samotná vyriešiť ekonomické problémy eurozóny a vyzval krajiny, aby tiež podnikli dodatočné kroky.

Vysoká zadlženosť

„V hre nemôže byť iba menová politika,“ povedal Draghi na tlačovej konferencii. „Všetky krajiny by sa mali snažiť o fiškálne politiky, ktoré sú priateľské voči ekonomickému rastu,“ uviedol. Zároveň sa vyjadril, že je dosť jasné, že vysoká zadlženosť rast hospodárstva poškodzuje.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články