ECB údajne dohliada nad zhruba stovkou menších bánk

11. septembra 2015 9:18
SITA
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

ECB tak ide nad rámec dohľadu, ktorý vykonáva nad 123 veľkými bankami v eurozóne.

Európska centrálna banka (ECB) monitoruje približne 100 menších bánk v eurozóne, ktoré centrálna banka považuje za najrizikovejšie. ECB tak ide nad rámec dohľadu, ktorý vykonáva nad 123 veľkými bankami v eurozóne. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svoj zdroj. ECB začala s bankovým dohľadom v minulom roku, no „menej významné“ banky zostali pod dohľadom národných orgánov, ktoré však na dohľade spolupracujú s ECB.

Podľa zdroja agentúry Reuters ECB krátko po prevzatí úloh rozšírila tento dohľad v tichosti aj na približne 100 menších bánk, ktoré považuje za najrizikovejšie a najviac prepojené, čo znamená, že do prípadných problémov by sa mohli dostať aj ďalšie spoločnosti. „Je ich približne sto, ktoré sme vybrali ako najrizikovejšie a najviac poprepájané. Pozorne ich sledujeme,“ uviedol zdroj. Tieto banky zostávajú pod dohľadom národných regulátorov a nie je jasné, do akej miery vykonáva dohľad ECB.

Podľa pravidiel jednotného mechanizmu dohľadu (SSM) môže ECB kedykoľvek prevziať priamy dohľad nad akoukoľvek bankou v eurozóne, aby zabezpečila konzistentnosť dozoru.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články