ECB ponechala úroky na nezmenenej úrovni

21. januára 2016 14:18
SITA, voFinanciach.sk
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Všetci 59 analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že Európska centrálna banka úrokové sadzby nezmení.

Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní v súlade s očakávaniami ponechala úroky na nezmenenej úrovni. Všetkých 59 analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladalo, že banka úrokové sadzby nezmení po tom, ako v decembri posunula depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória, keďže sa zhoršil výhľad inflácie.

Úrokové sadzby ECB platné od 9. decembra 2015:

Jednodňové refinančné operácie: 0,30 %

Hlavné refinančné operácie:          0,05 %

Jednodňové sterilizačné operácie:    – 0,3 %

Podstata refinančných operácii je v tom, že ECB požičiava bankám prostriedky. To znamená, že čím nižšie sú úrokové sadzby pri refinančných operáciách, tým lacnejšie si banky zdroje požičiavajú. Na druhej strane sterilizačné operácie predstavujú ukladanie zdrojov bánk v ECB, čo pri záporných sadzbách v podstate znamená, že banky dostanú späť menej prostriedkov, ako do ECB vložili.

Depozitná sadzba je naďalej v mínuse

Na štvrtkovom zasadaní ECB potvrdila jednodňovú depozitnú sadzbu, ktorá sa všeobecne považuje za hlavný nástroj v oblasti úrokov, na úrovni -0,3 %. Hlavnú refinančnú sadzbu, ktorá určuje náklady úverov v ekonomike, banka ponechala na úrovni 0,05 %. Jednodňová refinančná sadzba zostala vo výške 0,3 %.

Posledné kroky banka podnikla koncom vlaňajška

Začiatkom decembra minulého roka ECB stlačila svoju depozitnú sadzbu ďalej do negatívneho teritória, a to na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je sprísniť postihovanie bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.

Prezident banky Mario Draghi v decembri oznámil, že program skupovania dlhopisov bude pokračovať až do marca 2017 a podľa potreby aj dlhšie. Program, v rámci ktorého inštitúcia od marca 2015 sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur, mal pôvodne trvať do septembra tohto roka.

 

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články