Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
21. januára 2016 14:18 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

ECB ponechala úroky na nezmenenej úrovni

Všetci 59 analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že Európska centrálna banka úrokové sadzby nezmení.

Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní v súlade s očakávaniami ponechala úroky na nezmenenej úrovni. Všetkých 59 analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladalo, že banka úrokové sadzby nezmení po tom, ako v decembri posunula depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória, keďže sa zhoršil výhľad inflácie.


Úrokové sadzby ECB platné od 9. decembra 2015:
Jednodňové refinančné operácie: 0,30 %
Hlavné refinančné operácie:          0,05 %
Jednodňové sterilizačné operácie:    – 0,3 %
Podstata refinančných operácii je v tom, že ECB požičiava bankám prostriedky. To znamená, že čím nižšie sú úrokové sadzby pri refinančných operáciách, tým lacnejšie si banky zdroje požičiavajú. Na druhej strane sterilizačné operácie predstavujú ukladanie zdrojov bánk v ECB, čo pri záporných sadzbách v podstate znamená, že banky dostanú späť menej prostriedkov, ako do ECB vložili.

Depozitná sadzba je naďalej v mínuse
Na štvrtkovom zasadaní ECB potvrdila jednodňovú depozitnú sadzbu, ktorá sa všeobecne považuje za hlavný nástroj v oblasti úrokov, na úrovni -0,3 %. Hlavnú refinančnú sadzbu, ktorá určuje náklady úverov v ekonomike, banka ponechala na úrovni 0,05 %. Jednodňová refinančná sadzba zostala vo výške 0,3 %.
Posledné kroky banka podnikla koncom vlaňajška
Začiatkom decembra minulého roka ECB stlačila svoju depozitnú sadzbu ďalej do negatívneho teritória, a to na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je sprísniť postihovanie bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.
Prezident banky Mario Draghi v decembri oznámil, že program skupovania dlhopisov bude pokračovať až do marca 2017 a podľa potreby aj dlhšie. Program, v rámci ktorého inštitúcia od marca 2015 sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur, mal pôvodne trvať do septembra tohto roka.
 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...