Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
26. októbra 2017 14:48 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB obmedzí nákupy dlhopisov

Od januára bude banka sťahovať z trhu každý mesiac dlhopisy za 30 mld. eur namiesto súčasných 60 mld. eur.

Európska centrálna banka (ECB) s účinnosťou od januára 2017 obmedzi nákupy dlhopisov na 30 mld. eur zo súčasných 60 mld. eur mesačne. Banka v súlade s očakávaniami utlmuje program na podporu hospodárskeho zotavenia eurozóny po dlhovej kríze, ktorá hrozila rozpadom bloku spoločnej meny.

Podľa vyhlásenia po štvrtkovom zasadnutí ECB budú nákupy v obmedzenom režime pokračovať prinajmenšom do septembra 2018. Banka ale ponechala otvorenú možnosť zvýšenia objemu nákupov, pokiaľ si to vyžiada ekonomická situácia v 19-člennej menovej únii.

Inflácia by sa mala priblížiť k 2 %

V prospech uvoľnenia neštandardných podporných opatrení hovorí pokračujúci stabilný rast ekonomiky a miezd v eurozóne, od čoho si ECB sľubuje zrýchlenie medziročnej inflácie zo súčasných 1,5 % smerom k dvojpercentnej cieľovej hodnote. Svoju krátkodobú úrokovú sadzbu banka potvrdila na nulovej úrovni a depozitnú sadzbu ponechala v negatívnom teritóriu na úrovni mínus 0,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame