Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
27. mája 2015 15:21 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB nezvýšila gréckym bankám strop na núdzové úvery

Európska centrálna banka považuje existujúci strop pre čerpanie prostriedkov z programu núdzových úverových liniek za postačujúci, uviedli zdroje agentúry Reuters.

Európska centrálna banka (ECB) v stredu nezvýšila gréckym bankám strop na čerpanie prostriedkov z jej programu núdzových úverových liniek (ELA). Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na bankové zdroje. Výber vkladov z gréckych bank sa stabilizoval na veľmi nízkej úrovni, vďaka čomu majú k dispozícii hotovostnú rezervu 3 mld. eur a zvýšenie stropu nebolo potrebné, uviedol zdroj. To agentúre Reuters potvrdil aj nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády, podľa ktorého Atény považujú existujúci limit 80,2 mld. eur za primeraný a vzhľadom na stabilizáciu vkladov nežiadali jeho navýšenie.

Odlev vkladov

Grécky denník Kathimerini však predtým v stredu informoval, že odlev vkladov z gréckych bánk sa v posledných dňoch zrýchlil na 200 až 300 mil. eur denne. Príčinou majú byť obavy, že grécka vláda, ktorej rýchlo dochádza hotovosť, zavedie kontrolu pohybu kapitálu. V apríli sa odlev vkladov podľa zdrojov denníka zvýšil na približne 5 mld. eur z 1,91 mld. eur marci, keď v januári dosiahol 12,25 mld. eur a vo februári 7,57 mld. eur. Oficiálne aprílové údaje o výberoch vkladov z gréckych bánk majú byť známe vo štvrtok.

ECB vo februári rozhodla, že grécke vládne dlhopisy už nebude prijímať ako zábezpeku na úvery pre grécke banky. Riziká spojené s financovaním bánk prostredníctvom núdzových úverových liniek ECB tým prešli na grécku centrálnu banku. Čerpanie peňazí z núdzovej úverovej linky podlieha schváleniu Radou guvernérov ECB.

Rozhovory viaznu

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame