ECB nezvýšila gréckym bankám strop na núdzové úvery

27. mája 2015 15:21
SITA
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Európska centrálna banka považuje existujúci strop pre čerpanie prostriedkov z programu núdzových úverových liniek za postačujúci, uviedli zdroje agentúry Reuters.

Európska centrálna banka (ECB) v stredu nezvýšila gréckym bankám strop na čerpanie prostriedkov z jej programu núdzových úverových liniek (ELA). Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na bankové zdroje. Výber vkladov z gréckych bank sa stabilizoval na veľmi nízkej úrovni, vďaka čomu majú k dispozícii hotovostnú rezervu 3 mld. eur a zvýšenie stropu nebolo potrebné, uviedol zdroj. To agentúre Reuters potvrdil aj nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády, podľa ktorého Atény považujú existujúci limit 80,2 mld. eur za primeraný a vzhľadom na stabilizáciu vkladov nežiadali jeho navýšenie.

Odlev vkladov

Grécky denník Kathimerini však predtým v stredu informoval, že odlev vkladov z gréckych bánk sa v posledných dňoch zrýchlil na 200 až 300 mil. eur denne. Príčinou majú byť obavy, že grécka vláda, ktorej rýchlo dochádza hotovosť, zavedie kontrolu pohybu kapitálu. V apríli sa odlev vkladov podľa zdrojov denníka zvýšil na približne 5 mld. eur z 1,91 mld. eur marci, keď v januári dosiahol 12,25 mld. eur a vo februári 7,57 mld. eur. Oficiálne aprílové údaje o výberoch vkladov z gréckych bánk majú byť známe vo štvrtok.

ECB vo februári rozhodla, že grécke vládne dlhopisy už nebude prijímať ako zábezpeku na úvery pre grécke banky. Riziká spojené s financovaním bánk prostredníctvom núdzových úverových liniek ECB tým prešli na grécku centrálnu banku. Čerpanie peňazí z núdzovej úverovej linky podlieha schváleniu Radou guvernérov ECB.

Rozhovory viaznu

Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články