ECB možno už budúci mesiac zváži postupné ukončenie stimulov

18. mája 2017 15:10
SITA
ECB
SITA/AP Photo/Michael Probst Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom

Protokol z aprílového zasadnutia banky naznačuje ochotu k zmenám v smerovaní menovej politiky.

Európska centrálna banka (ECB) by už na svojom najbližšom zasadnutí mohla zvážiť postupné ukončenie menových stimulov, ktoré prispeli k zotaveniu hospodárstva eurozóny. Podľa agentúry AP to naznačuje protokol z aprílového zasadnutia banky zverejnený vo štvrtok.

Členovia Rady guvernérov ECB podľa dokumentu pripúšťajú, že inštitúcia bude musieť zvážiť zmeny pri formulovaní svojich stanovísk, ak sa potvrdí pokračujúce zotavovanie ekonomiky. Vhodným podkladom pre rozhodovanie môžu byť aktualizované štatistiky o inflácii a hospodárskom raste, ktoré bude mať ECB k dispozícii na svojom zasadnutí 8. júna.

Optimálna inflácia

ECB v súčasnosti sťahuje z trhu dlhopisy tempom 60 mld. eur mesačne v snahe dosiahnuť zrýchlenie medziročnej inflácie a podporiť hospodársky rast. Podľa oficiálnych vyjadrení plánuje v tejto politike pokračovať aspoň do decembra. Banka považuje za optimálnu pre udržanie cenovej stability medziročnú mieru inflácie tesne pod 2 %. Podľa aktuálnych údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat ceny v eurozóne v apríli zrýchlili medziročný rast na 1,9 % z marcových 1,5 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články