ECB by mala začať redukovať nákupy dlhopisov, hovorí člen Rady guvernérov Knot

20. septembra 2017 20:35
SITA
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Dvanásť kvartálov ekonomického rastu eurozóny znamená, že hlavné odôvodnenie pre nákupy aktív sa už vytráca, povedal Klaas Knot, šéf holandskej centrálnej banky.

Európska centrálna banka (ECB) by už podľa člena jej Rady guvernérov Klaasa Knota mala začať postupne redukovať svoj stimulačný program nákupov dlhopisov. Knot, ktorý je zároveň šéfom holandskej centrálnej banky, v stredu povedal, že dvanásť kvartálov ekonomického rastu eurozóny znamená, že „hlavné odôvodnenie pre nákupy aktív zo strany centrálnej banky sa už vytráca.“

Šéf ECB Mario Draghi tento mesiac uviedol, že banka by mala na svojom októbrovom zasadaní predstaviť plán ukončenia nákupov dlhopisov, na ktorý vynakladá 60 mld. eur mesačne. Draghi je v súvislosti s ukončením stimulov opatrný pre obavy z vyvolania turbulencií na trhu. Knot však konštatoval, že hoci ukončenie programu predstavuje „zložitý problém“, nevidí „dôvod na prehnanú drámu“. Podľa najnovšej predpovede Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) hospodárstvo eurozóny v tomto roku posilní o 2,1 percenta a v budúcom o 1,9 percenta.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články