ECB dosiahla v minulom roku čistý zisk takmer 1,2 mld. eur

17. februára 2017 11:11
SITA, voFinanciach.sk
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst

Pod rast sa podpísali vyššie úrokové výnosy z portfólia programu nákupu aktív a portfólia v amerických dolároch.

Európska centrálna banka (ECB) dosiahla v minulom roku čistý zisk na úrovni 1,19 mld. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o niečo vyše 10 %. Pod rast sa podpísali vyššie úrokové výnosy z portfólia programu nákupu aktív a portfólia v amerických dolároch.

Úrokové výnosy a aj poplatky rástli

Celkové čisté úrokové výnosy boli vlani v sume 1,648 mld. eur, pričom v roku 2015 to bola suma 1,475 mld. eur. Čisté úrokové výnosy z programu nákupu aktív sa vzhľadom na pokračovanie nákupov cenných papierov v rámci tohto programu zvýšili o 275 mil. eur na 435 mil. eur. Čisté úrokové výnosy z prvých dvoch programov nákupu krytých dlhopisov a programu pre trhy s cennými papiermi sa v dôsledku splatenia cenných papierov znížili zo sumy 120 mil. eur na 88 mil. eur a zo sumy 609 mil. eur na 520 mil. eur. Úrokové výnosy z devízových rezerv sa vzhľadom na vyššie úrokové výnosy z dolárového portfólia zvýšili z úrovne 283 mil. eur na 370 mil. eur.

Objem poplatkov účtovaných dohliadaným subjektom dosiahol 382 mil. eur, pričom v roku 2015 to bola suma 277 mil. eur. ECB prostredníctvom týchto poplatkov kryje svoje výdavky spojené s výkonom úloh dohľadu. Výdavky spojené s jednotným mechanizmom dohľadu v roku 2016 vzrástli vzhľadom na zvýšenie celkového počtu zamestnancov bankového dohľadu ECB, presťahovanie do nových priestorov a zabezpečenie štatistickej a informačnej infraštruktúry.

Rástla aj súvaha banky

Celková hodnota súvahy ECB sa zvýšila o 36 % na 349 mld. eur, pričom v roku 2015 to bolo 257 mld. eur. Hlavnou príčinou zvýšenia bol nákup cenných papierov v rámci programu nákupu aktív, ako aj zhodnotenie devízových rezerv ECB. Tieto faktory viedli k zvýšeniu konsolidovanej súvahy eurosystému o 32 % na 3 663 mld. eur.

Objem cenných papierov v držbe eurosystému na účely menovej politiky sa v dôsledku nákupu cenných papierov v rámci programu nákupu aktív zvýšil o 851 mld. eur na 1 654 mld. eur. Ku koncu vlaňajška hodnota cenných papierov nadobudnutých v rámci programu nákupu aktív predstavovala 1 532 mld. eur. V roku 2015 to bola suma 650 mld. eur. Objem cenných papierov nadobudnutých v rámci programu pre trhy s cennými papiermi v dôsledku splácania klesol o 21 mld. eur.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články