Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB, EÚ
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
14. júna 2018 14:35 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB chce do záveru tohto roka ukončiť nákupy dlhopisov

AKTUALIZOVANÉ

Banka plánuje do konca septembra na nákupy aktív vynakladať 30 mld. eur mesačne, v záverečnom štvrťroku už len 15 mld. mesačne a v decembri ich ukončiť.

Európska centrálna banka (ECB) chce postupne ukončiť program nákupov dlhopisov do záveru tohto roka. Rada guvernérov ECB na zasadaní v Rige rozhodla, že dlhopisy bude terajším tempom, a to za 30 mld. eur mesačne, nakupovať do konca septembra.

Ak údaje o vývoji inflácie potvrdia strednodobý výhľad Rady guvernérov v oblasti rastu cien, ECB bude počas októbra až decembra nakupovať dlhopisy iba za 15 mld. eur mesačne a potom tieto nákupy ukončí.

Čítajte aj:

ECB na štvrtkovom zasadaní zároveň potvrdila svoje úrokové sadzby a uviedla, že ich nezvýši prinajmenšom do leta budúceho roka. Smerovanie k ústupu od stimulačných opatrení ECB ohlásila deň po tom, ako americký Federálny rezervný systém v tomto roku úroky už druhýkrát zvýšil a signalizoval ich ďalší rast.

Ekonomický rast bude pomalší

ECB zhoršila svoju prognózu tohtoročného ekonomického rastu eurozóny, ale v porovnaní s predchádzajúcou predikciou očakáva zrýchlenie inflácie. Banka po svojom štvrtkovom zasadaní uviedla, že v tomto roku predpokladá rast hospodárstva 19-člennej eurozóny o 2,1 percenta. Jej predošlá predpoveď rátala s rastom o 2,4 percenta.

Medziročná inflácia v eurozóne v tomto roku ale aj v nasledujúcich dvoch rokoch bude podľa ECB v priemere 1,7 percenta. Doteraz banka prognózovala, že v rokoch 2018 a 2019 bude inflácia vo výške 1,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame