Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
10. marca 2016 17:47 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

ECB chce platiť bankám, ktoré poskytujú úvery

Európska centrálna banka schválila nový program štvorročných úverov pre komerčné banky, pričom pre banky aktívne poskytujúce pôžičky domácnostiam a firmám to môže byť za úrok až do -0,4 %.

Európska centrálna banka (ECB) by mohla platiť bankám, ktoré si od nej vezmú úvery, ak takto získané financie použijú na poskytovanie pôžičiek domácnostiam a firmám. Povedal to vo štvrtok šéf ECB Mario Draghi, ktorý predstavil nový úverový program. Draghi uviedol, že prostredníctvom nových cielených dlhodobých refinančných operácií (TLTRO II) ECB bude poskytovať štvorročné úvery s použitím svojej hlavnej refinančnej sadzby, ktorú vo štvrtok zredukovala na nulu.
Nižšia refinančná sadzba
Bankám, ktoré budú domácnostiam a firmám aktívne dávať pôžičky, ECB poskytne zníženie refinančnej sadzby. Pri maximálnom možnom znížení sa refinančná sadzba pri TLTRO II môže dostať na úroveň depozitnej sadzby. Vo štvrtok ECB svoju depozitnú sadzbu posunula ešte viac do negatívneho teritória, a to na úroveň -0,4 %. „Objem, ktorý si môžu banky požičať, závisí od objemu úverov, ktoré majú vo svojej bilancii,“ dodal Draghi.
Viac peňazí na nákup aktív
ECB vo štvrtok zredukovala hlavnú refinančnú sadzbu na nulu z úrovne 0,05 % a jednodňovú refinančnú sadzbu na 0,25 % z úrovne 0,3 %. Depozitnú sadzbu ECB posunula hlbšie do negatívneho teritória a to na -0,4 % z úrovne -0,3 %. Banka zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur namiesto doterajších 60 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies